A/B тестування

267

Для того, що б отримати уявлення про поведінку відвідувачів, а так само збільшити коефіцієнт конверсії, багато маркетологи використовують A/B тестування. A/B тестування — це простий і досить таки точний метод дослідження цільових сторінок. Використовуючи отримані завдяки йому статистичні результати можна порівняно швидко і легко збільшити коефіцієнт конверсії сайту.

Все таки цей спосіб тестування, не дуже поширений в інших нішах. Швидше за все це із-за того, що багато хто не знають, що саме цей тест може дати і яку користь може принести вебмайстрам цей простий A/B тест.

Що таке A/B тест

За своєю суттю даний тест не складний. Якщо на словах, то він звучить приблизно так:
У вас є дві версії А і B елемента, припустимо це сайт або landing page (лендінгем сторінка). Вам треба визначити яка з версій більш оптимальна для відвідувачів. При цьому обидві версії ви тестуєте одночасно. Принцип A/B-тестування простий, кожному новому відвідувачу сайту по черзі в співвідношенні 1:1 показуються два варіанти цільової сторінки, відвідувач взагалі не обізнаний про існування другого варіанту. Коли число показів досягне якоїсь певної точки, припустимо 1000, а краще 10000 показів, вам залишиться тільки порівняти показник конверсії кожного варіанту сторінки і зупинитися на більш ефективне.

Як перевірити?

Для початку вам потрібно визначитися, що саме ви хочете перевірити A/B тесті. Припустимо вашою метою є перевірка збільшення реєстрацій на сайті, або натискання на кнопку «Підписка» або «Завантажити безкоштовно». Мета даної перевірки буде, визначити наступні параметри:

  • Зручність форми реєстрації
  • Колір кнопок
  • Заклик до дії
  • Макет і стиль сайту
  • Кількість тексту на сторінці (довгий текст проти короткого)
  • Заголовки і опис продукту

Важливо відзначити, що А сторінка та сторінка B розрізняються тільки по одному параметру, наприклад, текст напису на елементі припустимо це буде «заклик до дії», розташуванням тексту або зображення. Всі наступні зміни, що вносяться в дизайн цільової сторінки, будуть оцінюватися проведеним A/B -тестом.

Два важливих факти про А/B-тестуванні

А/B-тестування, це процес, який дозволить об’єктивно оцінити які тексти, зображення і макети сторінок викликають бажаний емоційний відгук у вашої цільової аудиторії.

Факт 1: Не чекайте від А/B-тесту швидких і помітних результатів

Можливо, що перший раз виконуючи А/B-тест, ви будете думати, що все, що ви зробили на своїх сторінках, принесе миттєве збільшення конверсії. На жаль, таке трапляється не часто! Швидше за все, вам доведеться наполегливо попрацювати, щоб розкрити прості істини про потенційних клієнтів. Якщо ви недостатньо досліджували цільову аудиторію, може виявитися, що ви розмовляєте різними мовами зі своїми відвідувачами. Дуже важливий момент, при створенні такої сторінки, дивіться на неї як відвідувач, як той хто збирається, щось купити, а не як вебмастер бажаючий тільки «заточити» сторінку під відвідувачів.

Так само треба знати, що експериментувати зі шрифтами, заголовками і фоновими кольорами на погано оптимізованої сторінці — абсолютно даремне заняття.

Факт 2: Іноді доводиться вирішуватися на великі зміни

Один із способів домогтися помітної реакції від відвідувачів піддати цільову сторінку кардинальних змін: повністю переосмислити концепцію, зробити щось зовсім нове. Для реалізації ідеальним буде залучити сторонню людину «зі свіжим поглядом». Попросіть допомоги у тих, хто не брав участі в розробці дизайну для досліджуваної сторінки.

Наприклад, якщо ви в ході рекламної кампанії нового інфопродукта, припустимо це буде допомога типу Як заробити в інтернеті, створили цільову сторінку, але перевіривши результати, ви виявили, що продажу немає, а так само, немає «кліків» на кнопку типу «Оформити замовлення» або «Купити».

Тоді спробуйте такий хід: замість цих кнопок або того, що у вас було, просто додайте кнопку з пропозицією «Безкоштовно завантажити електронну версію книги». Цим ви залучаєте людей до дію, а так само даєте їм ознайомитися, що найголовніше «безкоштовно» з матеріалом який вони хочуть придбати. Нехай це «Безкоштовно завантажити» буде, тільки кілька сторінок вашої книги, але саме такий крок може призвести до купівлі самої книги.

Це досить ризикований спосіб, але при правильних розрахунках і грамотному проведенні такої рекламної кампанії, з плином часу користувачі будуть повертатися до вас, люди схильні відчувати почуття вдячності за отримані подарунки.

Створюємо перший А/B-тест

Можна провести такий тест з одним з наступних способів:

1.Заміна елемента.

Якщо ви тестуєте один елемент на створеному сайті, припустимо це буде, кнопка реєстрації. То ви повинні будете створити кілька варіантів кнопки. І кожен раз, при новому заході на сторінку, колір кнопки повинен буде змінюватися. Саме так ви зможете перевірити і зрозуміти, який колір кнопки впливає на ваших відвідувачів в більшій мірі і закликає їх до натискання.

2.Перенаправлення на іншу сторінку

Якщо, припустимо, ви тестуєте повністю всю сторінку. Тепер вам треба зрозуміти з дизайну сторінки більше подобається відвідувачам. І так, наприклад, у вас є сторінка з зеленим дизайном і червоним.

  • http://www.example.com/зеленый.html
  • http://www.example.com/красный.html

Запускаєте обидві сторінки. І відвідувачі, які заходять на ваш сайт хтось потрапить на сторінку зеленый.html , а кого то сайт перенаправляє на сторінку красный.html.

Як я сказав вище, метою А/B-тесту є виявлення будь дизайнів подобається відвідувачам і не відштовхує їх, а навпаки «змушує» їх якомога довше залишитися на сайті і виконати якусь потрібну для вас дію. Що б зрозуміти, який з дизайнів переміг, нам треба просто подивитися статистику відмов. Там де вона буде більше, значить той дизайн нам не підходить.

А/B тестування-Дослідження.

Наостанок поділюся з вами тим, що я помітив при тестуванні двох різних лендінгем сторінок. А так само наведу приклади інших вебмайстрів, які для поліпшення конверсії проводили тести. Ці тести ми проводили на роботі, коли нас попросили про «погляд зі сторони» на новий дизайн сайту компанії. Тестувалися дві сторінки, з невеликою відмінністю.

1. Безкоштовно

Було помічено, що якщо писати на кнопках або у вигляді посилань «Безкоштовна підписка на розсилку» або «Безкоштовний каталог товарів», то такий заклик набрав на 35% більше, ніж просто напис «Підписка» і «Каталог товарів».

2. Заклик до дію

На тестових сайтах були встановлені кнопки соціальних мереж, в яких компанія була зареєстрована. Кожна кнопка містила заклик:

  • Ми в Twitter
  • Читайте нас в Twitter.

Другий варіант користувався великим успіхом. Теж саме було і для Фейсбуку. Чому другий варіант приваблює більше людей і по ссылке відбувається більше переходів, я якщо чесно не зрозумів і дати якесь пояснення не зміг. Залишили «Читайте нас в Twitter» відсоток переходів було більше.

3. Фотографії людей.

Розміщення на сайті фотографії людини (особливо дівчата, жінки), на багато більше впливає на конверсію ніж просто картинка. Відвідувачів підсвідомо залучають зображення з людьми. На тесті перевірялися два однакових тексту, з різницею, що на одному сайті на початку тексту в правому верхньому куті була розміщена фотографія дівчини. А на другому сайті, був лише текст. Сайт з фотографією набрав більше переглядом і менше відмов.

4. Заміна кольору.

Заміна кольору кнопок з зеленого на червоний, чогось грандіозного не дала, але червоний колір як виявилося більше приваблює людей.

Ось такі основні тести проводилися, результати дали про себе знати.

А ви проводили коли небудь A/B тестування? Якщо так, то поділіться своїми спостереженнями.