Битва за місто-фортеця Бреслау (23 фото)

241

6 травня 1945 року після тривалої оборони капітулював німецький місто Бреслау. Через свою неприступність це місто називали «Бомбосховищем Рейху». Про те, як проходила битва за Бреслау, розповість цей пост.

1945 рік став катастрофою для гітлерівської Німеччини. Колись непереможний вермахт терпів одну поразку за іншою, фронт котився до Берліну, і ставало очевидно, що Третього рейху приходить кінець.
Німецькі пропагандисти збивалися з ніг у пошуках новин, здатних надихнути маси і змусити їх повірити, що не все ще втрачено. Однією з головних тем в німецькій пропаганді останніх місяців війни стала «героїчна оборона Бреслау». Ця фортеця дійсно виявилася міцним горішком, який доставив чимало клопоту Червоної Армії.

Битва за місто-фортеця Бреслау (23 фото)

Бреслау, великий індустріальний центр Німеччини, до 1944 року носив неофіційний титул «Бомбосховище Рейху». Місто було розташоване в зоні, недосяжною для авіації союзників, і сюди був переведений ряд урядових установ з Берліна.
Влітку 1944 року, коли стало очевидним, що в недалекому майбутньому Червона Армія може з’явитися на території Німеччини, в Бреслау почалися оборонні роботи. Місто повинен був стати неприступною фортецею. Цьому сприяло його розташування: південно-східна, східна і північна боку Бреслау були прикриті ріками Одер, Вейде, Олі і численними каналами. З півночі підступи до Бреслау представляли собою заболочену місцевість, труднопроходимую для військової техніки.

«Хто боїться чесної смерті, помре з ганьбою!»

Битва за місто-фортеця Бреслау (23 фото)

Ідеологічну підготовку Бреслау до оборони очолив гауляйтер Карл Ханке. У місті велася активна нацистська агітація, щодо тих, хто сумнівається в перемозі вживали заходів органи гестапо, і в Бреслау, на відміну від багатьох інших німецьких міст, панічні настрої були придушені.
Оборону Бреслау тримали близько 50 тисяч солдатів вермахту і більше 40 тисяч фольксштурмистов. Вони були добре озброєні, в тому числі новинкою того часу, фаустпатрони, особливо ефективними в боротьбі з бронетехнікою противника в густий міській забудові. Будинки масивної кам’яної кладки і залізобетонні об’єкти промисловості створювали майже ідеальні умови для оборонців.

Битва за місто-фортеця Бреслау (23 фото)

В січні 1945 року місто опинилося на шляху наступаючих частин Червоної Армії. Бреслау, як вже говорилося, розташовувався на Одері: річки, що була останньою водною перешкодою на шляху до Берліна. Взяття міста з численними мостами могло прискорити дорогу на Берлін.
У другій половині січня частині I Українського фронту впритул підійшли до Одеру. 20 січня 1945 року гауляйтер Карл Ханке зобов’язав все непридатне до військової служби населення негайно покинути оголошений на облоговому положенні місто. Непідготовлена евакуація призвела до численних жертв серед біженців.

Битва за місто-фортеця Бреслау (23 фото)

21 січня увійшло в історію міста як «Чорна неділя». Мости через Одер за наказом гауляйтера були заміновані, а жінкам і дітям через гучномовці було наказано негайно залишити Бреслау. Під час втечі загинуло безліч маленьких дітей.
Жах, в який перетворилася евакуація, змусив багатьох цивільних осіб залишитися в місті, до якого підступала Червона Армія. До моменту початку активних боїв за місто у ньому залишалися сотні тисяч мирних жителів.
Гауляйтер Карл Ханке продовжував зміцнювати дух захисників жорсткими заходами. 29 січня 1945 року був розстріляний міський бургомістр Шпильхаген, звинувачений у намір покинути місто без наказу. Бреслау був обвішаний плакатами: «Хто боїться чесної смерті — помре з ганьбою!»

Спецназ 1945 року

Битва за місто-фортеця Бреслау (23 фото)

Спроба штурму Бреслау «з ходу» зазнала невдачі і призвела до серйозних втрат: радянські танки від дій фаустпатронщиков горіли, як сірники.
До 13 лютого місто був оточений. Його взяття було доручено 6 армії генерала Володимира Глуздовского. Головною проблемою, з якою зіткнулися Глуздовский і члени його штабу, була нестача особового складу.
Справа в тому, що загальна чисельність радянської угруповання в районі Бреслау була порівнянна з кількістю охоронців. Брати добре укріплене місто в таких умовах справа вкрай непроста.

Битва за місто-фортеця Бреслау (23 фото)

Розраховувати на додаткові резерви Глуздовский не міг: як тільки на інших ділянках фронту форсування Одеру пішла успішніше, основні сили були перекинуті туди. 6 армії належало надійно заблокувати Бреслау і «задушити його в обіймах.
18 квітня почався штурм міста. Основну роль у ньому повинні були зіграти штурмові групи, зокрема, штурмові батальйони інженерно-саперних бригад.

Битва за місто-фортеця Бреслау (23 фото)

Це був справжній спецназ 1945 року солдати були екіпіровані металевими захисними панцирами, які були прообразом бронежилетів, на озброєнні мали вогнемети, кулемети, переносні верстати для запуску реактивних снарядів, а також велика кількість вибухівки, призначеної для руйнування зведених противником укріплень.
Активно використовувалася авіація і артилерія, руйнували будівлі, де засіли оборонці. Часто танки і самохідні артилерійські установки викликалися, для того щоб розстріляти впритул чергову вогневу точку німців, що заважає просуванню вперед.

Якоря і міни

Битва за місто-фортеця Бреслау (23 фото)

Ніяких сентиментів до ворога не живили: щоб не залишати в тилу ворожих позицій, особливо наполегливих гітлерівців закидали гранатами в підвалах або випалювали вогнеметами. І ті, і інші билися винахідливо. Німці перетворили місто в суцільне мінне поле, вміло маскуючи міни під уламки цегли. З допомогою вудок гітлерівці примудрялися виставляти нові мінні поля під самим носом у наших солдатів.

Битва за місто-фортеця Бреслау (23 фото)

Радянські сапери теж придумали нововведення: щоб швидко пробивати проходи в кам’яних стінах, проводилися спрямовані вибухи, де в якості відбивачів вибухової хвилі використовували кришки водопровідних люків.
Танкісти ж навчилися розтягувати ворожі барикади за допомогою … річкових якорів. Танк підбирався до залу, сапери чіпляли якір за колоди або бруси, машина давала задній хід і руйнувала зміцнення.
Винахідливість і мужність обох сторін не дозволяли схилити чашу терезів в ту або другу сторону. До 11 березня Червона Армія взяла під контроль лише чверть території міста, оволодівши кварталами на півдні і заході.

«Повітряний міст та «інформаційна війна»

Битва за місто-фортеця Бреслау (23 фото)

У Берліні все частіше і частіше говорили про «героїчне Бреслау», ставлячи його в приклад. В самому місті жили надією на деблокаду, однак у німецького командування на це не було сил.
Радянське командування, знаючи про настрої в місті, теж застосовувало методи «інформаційної війни». На частотах німецького радіо було передано «липове» повідомлення про прорив частин вермахту на допомогу Бреслау. Розрахунок будувався на тому, що впали в ейфорію жителі, після того, як стане відомо, що це дезінформація, переживуть розчарування, втративши волю до оборони.

Битва за місто-фортеця Бреслау (23 фото)
Битва за місто-фортеця Бреслау (23 фото)

Дійсно, розчарування виявилося велике, але гауляйтер Ханке відновив контроль над ситуацією за допомогою нових розстрілів. Постачання Бреслау велося за рахунок «повітряного мосту», але німецька авіація несла великі втрати від вогню радянських зенітників.
1 квітня 1945 року радянські війська захопили останній аеродром у районі Бреслау. У відповідь гауляйтер наказав зібрати населення на будівництво нового аеродрому прямо в центрі Бреслау. Невідомо, чи вірив він сам в успіх цього підприємства, але цивільні були зайняті роботою, а значить, їм було не до розмов про капітуляцію.

Битва за місто-фортеця Бреслау (23 фото)

Зникнення гауляйтера

Битва за місто-фортеця Бреслау (23 фото)

Після захоплення останнього аеродрому напруження боїв у місті дещо знизився. Квартали Бреслау обробляла радянська артилерія і авіація, а штурмові групи продовжували діяти лише на окремих ділянках. Час не працювало на німців: радянські війська вже стояли біля стін Берліна.
20 квітня Карл Ханке по радіо вітав Гітлера з днем народження від імені «неприступної фортеці Бреслау».
Старання Ханке не пропали даром: Гітлер оголосив Гіммлера зрадником, в своєму політичному заповіті призначив гауляйтера рейхсфюрером СС і начальником німецької поліції.

Битва за місто-фортеця Бреслау (23 фото)

1 травня гучномовці на радянських позиціях повідомили жителям Бреслау про самогубство Гітлера, 2 травня — про капітуляції берлінського гарнізону. Хтось не вірив і продовжував вірити в деблокаду, але більшості стало ясно, що сподіватися більше ні на що.
4 травня католицькі і протестанские священики Бреслау наважилися на зухвалість і вирушили до Ханке з проханням здати місто. Вони пояснювали: Берлін впав, фюрера немає, і нічого, крім загибелі, подальша оборона Бреслау не принесе.

Битва за місто-фортеця Бреслау (23 фото)

Гауляйтер нікого відправляти в гестапо не став, виступив з промовою, в якій заявив, що місто не залишить і буде битися до кінця. А на наступний день Ханке … зник. Є припущення, що він продовжував вірити в те, що Рейх в тій чи іншій формі збережеться, і мав намір зайняти місце, заповідане йому Гітлером. За іншою версією, Ханке просто вирішив, що пора рятуватися, і втік, залишивши Бреслау напризволяще.
Що з ним стало, невідомо. Вважається, що він загинув десь під Прагою.

«Ви стріляєте в спину!»

Битва за місто-фортеця Бреслау (23 фото)

Генерал вермахту Херман Нихоф, який відповідав за військову складову оборони Бреслау, після зникнення Ханке погодився розпочати переговори з радянським командуванням. Домовленість про капітуляцію ледь не була зірвана після поранення німецьких парламентарів, які поверталися з радянських позицій.

Битва за місто-фортеця Бреслау (23 фото)
Битва за місто-фортеця Бреслау (23 фото)

«Ви стріляєте в спину!» — кричали німці, а наші лише здивовано знизували плечима. Потім з’ясувалося: парламентарі напоролися на добре замасковані міни, які раніше виставили самі німці. Після цього ситуація заспокоїлася.
6 травня 1945 року гарнізон Бреслау капітулював.

Битва за місто-фортеця Бреслау (23 фото)

У боях за місто загинуло понад 8000 військовослужбовців Червоної Армії, з яких понад 800 — офіцери.
Вермахт втратив убитими від 7000 до 9000 чоловік, у полоні опинилися близько 45000. Підрахувати втрати volkssturm ще складніше, так як німецьких ополченців практично неможливо відокремити від цивільних осіб.
За час восьмидесятидневного битви за місто жертви серед мирного населення склали, за різними оцінками, від 80 до 170 тисяч осіб. В Бреслау було зруйновано понад 2/3 будівель.

Тепер тут Польща.

Битва за місто-фортеця Бреслау (23 фото)

Вже після війни в західнонімецької пресі розгорнулася полеміка навколо оборони Бреслау. Колишні генерали вермахту були схильні розглядати її як героїчну сторінку війни, проте багато істориків з ними не погоджувалися. Вони вказували на те, що подальше просування Червоної Армії до Берліна в обхід Бреслау зробило його оборону нікчемним з точки зору стратегії, а понесені цивільним населенням втрати — невиправданими.

Битва за місто-фортеця Бреслау (23 фото)

За іронією долі стати містом німецької військової слави Бреслау не судилося. Він опинився в тій частині Німеччини, яка, за рішенням союзників, була передана до складу Польщі. Бреслау став польським Вроцлавом, і його жителі сьогодні мало цікавляться подвигами останніх захисників Третього рейху.