Чим геймерський ssd відрізняється від звичайного: вивчаємо wd_black sn850

11

Ssd давно і міцно захопили ринок. Сьогодні вивчаємо wd_black sn850-один з найбільш спритних сучасних накопичувачів, що підтримує інтерфейс pci-express 4.0 і орієнтований на геймерську аудиторію.

Nvme — сила, sata — могила

Протокол serial ata був придуманий спеціально для жорстких дисків і враховував їх механічну конструкцію і особливості роботи. Перші ssd функціонували за тим же протоколом і з часом вперлися в його обмеження. Зараз просунуті моделі освоїли стандарт nvme, створений для nand-пам’яті. Тепер “пляшковим шийкою” стає залізо самого накопичувача і інтерфейс, за яким він підключається. Тому важливо, щоб ssd мав збалансовану конфігурацію.

Протокол serial ata був придуманий спеціально для жорстких дисків і враховував їх механічну конструкцію і особливості роботи. Перші ssd функціонували за тим же протоколом і з часом вперлися в його обмеження. Зараз просунуті моделі освоїли стандарт nvme, створений для nand-пам’яті. Тепер “пляшковим шийкою” стає залізо самого накопичувача і інтерфейс, за яким він підключається. Тому важливо, щоб ssd мав збалансовану конфігурацію.

Тільки флагманські комплектуючі

Серія wd_black sn850 давно асоціюється з флагманським сегментом. Накопичувачі цієї лінійки комплектуються найкращою елементною базою. За зберігання даних відповідають мікросхеми bics tlc 2d nand. Це не самі просунуті чіпи по щільності зберігання інформації. Зате у них є інші переваги: дуже низькі затримки і величезна витривалість — один з найвищих показників tbw (живучості осередків пам’яті) на ринку. При цьому вони здатні годинами працювати на максимальних швидкостях.

Фірмовий контролер wd_g2, виконаний по 16-нм техпроцесу, замислювався для сценаріїв з постійно високим навантаженням. Причому розроблений він не за рахунок адаптації серверного чіпа, а саме з урахуванням запитів пк (тобто великої кількості коротких черг запитів).

Просунута система контролю температури і живлення дозволяє збалансувати навантаження на пам’ять, а значний обсяг швидкого кешу зменшує час доступу до даних і підвищує надійність всього накопичувача. Тут є ще один важливий нюанс, про який нечасто говорять виробники. Всі супершустрі ssd рано чи пізно починають троттлити: знижують швидкість роботи через нагрівання або вичерпання slc-осередків для швидкого запису даних. Wd_black sn850 з хорошим радіатором здатний функціонувати на максимальних частотах необмежено довго.

Технічні характеристики wd_black sn850

тип накопичувача pcie 4.0 m. 2 ssd лінійна швидкість читання всі обсяги — 7,000 mb/s лінійна швидкість запису 500gb: 4,100 mb/s 1tb: 5,300 mb/s 2tb: 5,100 mb/s випадкове читання 500g — 810 000 iops 1 і 2 тб — 1 000 000 iops випадковий запис 500g — 810 000 iops 1 тб — 720 000 iops 2 тб — 710 000 iops розміри накопичувач — стандартний m. 2-2280 висота радіатора — 9 мм гарантія ресурс 5 років або 600 обсягів накопичувача

Куди дівати всю цю міць?

Сучасні ssd навіть середнього сегмента рідко стають обмежуючим фактором у завданнях з максимальним навантаженням на залізо. Рендеринг 4к-відео не буде проходити в три рази швидше, якщо поміняти старий накопичувач pcie 3.0 на сучасний флагман. Однак в повсякденних сценаріях, іграх і при перенесенні величезних масивів інформації можливості pcie 4.0 ssd перевершують своїх попередників, причому іноді вдвічі.

Програмісти теж оцінять перехід на» четвірку”, адже найчастіше збірка софта активно вантажить процесор, оперативку і накопичувач. Компілятор постійно підтягує фрагменти коду, сторонні бібліотеки, ресурси тощо. Тут важлива не просто швидкість читання, а можливість швидко і безболісно отримувати доступ до невеликого обсягу даних. І подібні запити можуть надходити у величезних кількостях.

В такому випадку дуже виручає прошивка контролера, оптимізована для пк-навантажень.

Крім того, важливі не тільки лінійні швидкості, але і здатність ssd спритно знаходити і віддавати дрібні файли, які можуть раптово знадобитися програмам і іграм. Наприклад, в мінімальних системних вимогах для другого накопичувача на ps5 вказана швидкість читання від 5500 мб/с.

Справа в тому, що сучасні консолі володіють загальною пам’яттю для графічного і центрального cpu. І якщо в якому-небудь пк встановлені 16 гб оперативки і відеокарта з 8 гб власної швидкої пам’яті, то ps5 обходиться сумарними 16 гігабайтами, чотири з яких, швидше за все, зарезервовані для потреб ос і вбудованих функцій на зразок стрімінга на youtube. Щоб компенсувати цю особливість конструкції, приставка sony довантажує текстури і моделі безпосередньо з nvme-накопичувача в пам’ять графічного процесора. Звідси і настільки високі вимоги до швидкості доступу: ігри не повинні підвисати або видавати графічні артефакти на екран.

В останньому оновленні прошивки playstation 5 вендор нарешті розблокував функцію підключення зовнішніх ssd. Марк церні, провідний системний архітектор ps5, коментуючи цю подію, назвав wd_black sn850 найкращим накопичувачем для ігор. І порекомендував використовувати в консолях саме його.

Яку модель вибрати?

Wd_black sn850 доступний у двох версіях: з попередньо встановленим радіатором і без нього. Останній варіант підійде власникам топових материнських плат з великим загальним теплорозподільником.

Обсяг накопичувача – від 512 гб до 2 тб. Гарантія гідна: 5 років з об’ємом перезапису до ⅓ накопичувача на добу. Виробити такий ресурс практично неможливо.