Еволюція дизайну інтерфейсів операційних систем з 1981 по 2009 роки

299

Графічний користувальницький інтерфейс (GUI — Graphical User Interface) це кошти дозволяють користувачам взаємодіяти з апаратними складовими комп’ютера досить комфортним і зручним для себе чином.
Протягом багатьох років для великої кількості операційних систем, таких як OS/2, Macintosh, Windows, AmigaOS, Linux, Symbian OS, тощо, було створено ще більшу кількість графічних інтерфейсів.
Давайте спробуємо поглянути на еволюцію дизайну інтерфейсів цих систем, починаючи з 80-х років.
Повинен зауважити, цей топік демонструє тільки значні досягнення і етапи в області графічного дизайну (а не операційних систем у цілому), так і не всі системи існують і донині.

Перший GUI був розроблений в Xerox Palo Alto Research Center (PARC) в далеких 70-х роках. Ця розробка дала старт новій ері інновацій в комп’ютерній графіці.
Перший персональний комп’ютер, який використовував новий графічний інтерфейс був Xerox Alto, створений у 1973 році. Він не був комерційним продуктом і призначався в основному для наукових досліджень в університетах.

1981-1985

Xerox 8010 Star (1981)

Це була перша система представлена в якості інтегрованого настільного комп’ютера, що включає програмні додатки і графічний інтерфейс. Комп’ютер був відомий як «The Xerox Star», пізніше перейменований в «ViewPoint» і ще пізніше в «GlobalView».

Apple Lisa Office System 1 (п1983)

Також відома як Lisa OS, правда в цьому випадку абревіатура занадто неоднозначна для її назви Office System (Офісна Система). Вона була створена компанією Apple з наміром зробити компьтер для роботи з документами.
Але, на жаль, ця система була «вбита» операційною системою Apple Macintosh яка була на той момент більш доступна.
Так само були апгрейди системи Lisa OS до Lisa OS 2 в 1983 році і Lisa OS 7/7 3.1 у 1984, але це зміни зачіпали тільки саму систему а не її інтерфейс.

VisiCorp Visi On (1984)

Visi On був первыйм розробленим інтерфейсом для IBM PC. Ця система була орієнтована на великі корпорації і коштувала досить дорого. Інтерфейс використовував мишу, мав вбудований інсталятор і довідкову систему, але не використав іконки.

Mac OS System 1.0 (представлена 1984)

System 1.0 була першою операційною системою, створеною для Macintosh. У неї вже було кілька деталей сучасної операційної системи — вона була заснована на віконному принципі і містила іконки. вікна могли перетягувати з допомогою миші, а файли і папки могли копіюватися перетягуванням на місце призначення.

Amiga Workbench 1.0 (1985)

Після свого релізу Amiga здавалося обганяє свого часу. GUI включав в себе наприклад: кольорову графіку (4 кольори: чорний, білий, синій і помаранчевий), більшою частиною підтримувала багатозадачність, стерео звук і іконки з кількома станами (виділена і не виділена).

Windows 1.0 x (1985)

В цьому році Microsoft нарешті підхопила загальну интерфейсоманию і випустила Windows 1.0 — свою першу операційну систему засновану на GUI. Система мала 32?32 піксельні іконки кольорову графіку. Однак найцікавіше нововведення (правда, пізніше зникле) була іконка анімованих аналогових годин (зі стрілками :)).

GEM (1985)

GEM (Graphical Environment Manager — Менеджер Графічного Середовища) створений компанією Digital Research, Inc. (DRI) був віконного типу. Спочатку він створювався для використання з операційною системою CP/M на базі мікропроцесорів Intel 8088 і Motorola 68000, але пізніше був доопрацьований для використання в DOS. Більшість людей будуть пам’ятати GEM як GUI для комп’ютерів Atari ST, ще він використовувався для серії IBM сумісних комп’ютерів від Amstrad. Так само він послужив движком для Ventura Publisher та кількох інших DOS програм. Також він був портований на інші комп’ютери але не здобув на них популярності.

1986 — 1990

IRIX 3 (випущена в 1986, перший реліз в 1984 році)

64-бітна операційна система IRIX була створена для UNIX. Цікавою особливістю її GUI є підтримка векторних іконок. Ця функція була вбудована в цю систему ще задовго до початку існування Mac OS X.

GEOS (1986)

GEOS (Graphic Operating System Environment — Операційна Система з Графічним Середовищем) була розроблена в компанії Berkeley Softworks (пізніше GeoWorks). Спочатку вона розроблялася для Commodore 64 і включала в себе графічний текстовий процесор, званий geoWrite і програма для малювання під назвою geoPaint.

Windows 2.0 x (1987)

У цій версії було значно покращено керування вікнами. Тепер стало можливим перекривати, змінювати розміри, повертати, збільшувати і зменшувати вікна.

OS/2 1.x (1988)

Спочатку OS/2 була дітищем IBM і Microsoft, але в 1991 році дві компанії розділилися на Microsoft з технологією власної GUI для OC Windows і IBM продовжує розробку OS/2. Інтерфейс використаний в OS/2 був названий «Presentation Manager». Дана версія GUI підтримувала лише монохромні іконки.

NeXTSTEP / OPENSTEP 1.0 (1989)

Стіва Джобса зацікавила ідея створити ідеальний комп’ютер для дослідницьких лабораторій і університетів. Згодом ця ідея вилилася в стартап званий NeXT Computer Inc.
Перший комп’ютер NeXT був представлений в 1988 році, однак значний прогрес був досягнутий в 1989 з випуском GUI NeXTSTEP 1.0, що перетворився згодом у OPENSTEP.
Іконки інтерфейсу стали більше (48?48) і використовували більшу кількість кольорів. Спочатку GUI був монохромним, однак починаючи з версії 1.0, з’явилася підтримка кольорових моніторів. Цей скріншот показує, як виглядав його пізній інтерфейс.

OS/2 1.20 (1989)

Наступна версія GUI показує деякі поліпшення в багатьох областях. Іконки стали виглядати приємніше і згладилися вікна.

Windows 3.0 (1990)

До цій версії розробники з Microsoft зрозуміли всі реальні переваги GUI і стали значно покращувати його.
Сама операційна система стала підтримувати стандарти, і розширений режим для 386 архітектури, який став вимагати пам’яті більше ніж, 640 кілобайт, і більше простору жорсткого диска, в результаті стали можливими дозволу, такі як Super VGA (800?600 і XGA 1024?768.
У теж час, Microsoft запросили художника і графічного дизайнера Сьюзан Каре для розробки дизайну іконок Windows 3.0 і створення унікального образу свого GUI.

1991 — 1995

Amiga Workbench 2.04 (1991)

Для цієї версії GUI було зроблено велику кількість поліпшень. Була змінена колірна схема і були введені об’ємні елементи дизайну. Робочий стіл міг бути розділений по вертикалі на два екрани з власними дозволом і глибиною кольору, хоча сьогодні це здається трохи дивним. Стандартне дозвіл 640?256, але апаратно підтримувалися і великі дозволу.

Mac OS System 7 (1991)

Mac OS version 7.0 була першою системою Mac підтримує кольору. До іконок були додані відтінки сірого, синього і жовтого кольорів.

Windows 3.1 (1992)

Ця версія Windows включала в себе попередньо TrueType шрифти. На той момент це фактично визначило використання Windows в якості видавничої платформи.
Така функціональність була доступна раніше тільки в Windows 3.0 з використанням Adobe Type Manager (ATM) — системи роботи зі шрифтами від компанії Adobe. Так само ця версія містила колірну схему під назвою «Hotdog Stand», що містить яскраві відтінки червоного, жовтого і чорного кольорів.
Ця схема була створена для полегшення сприйняття текстової та графічної інформації людьми з порушеннями колірного зору.

OS/2 2.0 (1992)

Це був перший GUI який був націлений на підтримку багатомовних інтерфейсів, також він був перший з яких були проведені тести на юзабіліті і аксессабилити. Інтерфейс був створений з використання об’єктно-орієнтованого дизайну. Кожні файл і папка представлялися об’єктами які могли бути асоційовані з іншими файлами, папками та програмами. Також підтримувалися технологія «drag and drop» і можливість зміни теми.

Windows 95 (1995)

У Windows 95 був повністю перероблений інтерфейс. Це була перша версія Windows в якій в кутку кожного віконця з’явилася кнопка з хрестиком закриває його.
Були додані різні стани іконок і елементів управління (такі як: доступно, недоступне, вибране, відзначено і т. д.). Так само вперше з’явилася знаменита кнопка «Пуск».
Для Microsoft це був величезний крок уперед і для операційної системи, і для уніфікації GUI.

1996 — 2000

OS/2 Warp 4 (1996)

У 1996 році IBM представила OS/2 Warp 4, яка внесла значні поліпшення зовнішнього вигляду робочого столу.
Іконки були розташовані на робочому столі, куди також користувач міг створювати власні файли і папки. З’явився шредер був аналогом кошика (Recycle Bin) з Windows або смітники(?) (Trash) з Mac OS, за винятком того, що він зразу видаляв поміщені в нього документи, замість зберігання їх копії з можливістю відновлення.

Mac OS System 8 (1997)

Стандартні іконки для цієї версії GUI були 256-і кольоровими. Так само Mac OS 8 стала однією з перших систем застосували ізометричний вигляд зображення іконок, також званих псевдо-3D іконками. Платиново-сіра тема, вперше використовується тут, стала візитною карткою наступних версій цієї системи.

Windows 98 (1998)

Стиль іконок нагадував Windows 95, але система використовувала вже більше 256 кольорів для відображення графічного інтерфейсу. Майже повністю змінився Windows Explorer і вперше з’явився «Active Desktop».

KDE 1.0 (1998)

Так в релізі описувала свій проект команда KDE: «KDE сучасна середовище робочого столу для комп’ютерів під управлінням UNIX. KDE намагається заповнити необхідність у швидкому і зручному інтерфейсі для Unix систем, що нагадує MacOS і Window95/NT аналоги середовища. Повністю вільна і відкрита комп’ютерна платформа безкоштовно доступна кожному, включаючи вихідний код для модифікування».

BeOs 4.5 (1999)

Операційна система BeOS була розроблена для персональних комп’ютерів. Спочатку вона була написана в Be Іпс. в 1991 році для запуску на BeBox машинах. Надалі вона була створена, щоб зібравши переваги нових технологій і апаратних засобів, таких як симетрична мультизадачність використовує модульну I/O систему, майже повна багатопоточність, майже повна мультизадачність і 64-х бітна журналируемая файлова система відома як BFS. Графічний інтерфейс BeOS був заснований на принципах ясного, чистого і не аляповатого дизайну.

GNOME 1.0 (1999)

Інтерфейс GNOME в основному був створений для Linux Red Hat, проте пізніше з’явилися версії і для інших дистрибутивів Linux.

2001 — 2005

Mac OS X (2001)

На початку 2000-х Apple оголосила про своєму новому інтерфейсі «Aqua» і в 2001 компанія представила його зі своєю новою операційною системою Mac OS X.
Дефолтні 32?32 і 48?48 піксельні іконки були замінені на великі 128?128 піксельні іконки, використовують анти-алайзинг та напівпрозорість.
Однак, після виходу цього GUI з’явилася велика кількість критики. Мабуть користувачі не були готові до настільки кардинальних змін, але досить скоро вони прийняли новий стиль, і сьогодні цей GUI являє собою основу для всіх систем Mac OS X.

Windows XP (2001)

Microsoft намагалася повністю змінювати інтерфейс з кожною новою платформою, Windows XP не став винятком. Стало можливим змінювати стилі для GUI, користувачі могли повністю змінити зовнішній вигляд і поведінка інтерфейсу. За замовчуванням іконки були розміром 48?48 пікселів, і використовували мільйони колірних відтінків.

KDE 3 (2002)

Починаючи з версії 1.0, середовище KDE значно поліпшувалася. Були відточені вся графіка і іконки і уніфіковано виконання.

2007 — 2009 (на даний момент)

Windows Vista (2007)

Це стало відповіддю Microsoft своїм конкурентам. Також було додано багато 3D і анімації. Починаючи з Windows 98, Microsoft завжди намагалася поліпшити робочий стіл. У Windows Vista з’явилися віджети і кілька поліпшень разом з відмовою від «Active Desktop».

Mac OS X Leopard (2007)

Apple в шостому поколінні своєї системи Mac OS X в черговий раз підняли планку користувальницького інтерфейсу. Основою GUI по колишньому залишався інтерфейс «Aqua» зі своїм глянсовим скроллбаром і платиново-сірими і синіми кольорами. Нові деталі інтерфейсу стали виглядати ще більш натуралістичними і об’ємними, з 3D доком і великою кількістю анімації та інтерактивністю.

GNOME 2.24 (2008)

GNOME доклали чималих зусиль для створення тим і шпалер у версії 2.2.4 відповідно своєї мети «Змусити ваш комп’ютер виглядати добре». Був влаштований конкурс для зборів самих захоплюючих зображень для використання в якості фону робочого столу, які вони включили у версію 2.24.

KDE (v4.0 — січень 2008, v4.2 — березень 2009)

4 версія KDE показала безліч нових удосконалень середовища та інтерфейсу, таких як анімація, згладжування, ефективна система управління вікнами та підтримка віджетів робочого столу. Іконки робочого столу легко змінюються і кожен елемент дизайну легко конфігурується. Найбільш помітні зміни відбулися з іконками, темами і звуками, які були надані командою Oxygen Project. Ці іконки стали найбільш фотореалистичны. І мабуть саме велике поліпшення за всю історію KDE, що зараз середовище може вільно запуститися і на Windows, і Mac OS X платформах.

від себе:
Windows 7 (приблизно кінець 2009 року)
Операційна система сімейства Windows, зараз в стадії бета-тестування. З’явилися змін варто відзначити підтримку мультитач дисплеїв і появи нового таскбара.