Мережа на межі кризи: коли «закінчиться» Інтернет?

283

До 2010 року на наших очах відбудеться дефіцит пропускної здатності Інтернету. До такого несподіваного висновку прийшла американська компанія Nemertes Research Group, що займається аналітичною діяльністю. Величезна кількість інформації, постійний приріст інтернет-користувачів приведуть до перевантаження Глобальної павутини. В результаті цього може знизитися швидкість передачі даних, і тоді постане питання про подальше існування Інтернету.

Що ще цікавіше, за оцінками деяких експертів, у зв’язку з уповільненням передачі інформації може виникнути глобальна економічна криза. Проаналізувавши сучасні тенденції, такий прогноз висунули західні аналітики. З кожним днем обсяг переданої інформації неухильно збільшується. Це пов’язано з популярністю інтернет-телебачення, різноманіттям відео – та аудіо-файлів. За словами деяких фахівців, сумарний обсяг переданої інформації в минулому році став 161 ексабайт – це 161 млрд. гігабайт. Немає ніякого сумніву, що в цьому році ця цифра буде ще більше.

Зростання трафіку носить вибуховий характер. В його основі лежить не тільки попит ринку, але і бажання самих операторів заробити на так званих додаткових послугах. Справа в тому, що проста продаж швидкості зараз не приносить великих грошей провайдерам. У боротьбі за клієнтуру розцінки на трафік знижуються. І провайдери відкривають бажаючим можливість качати фільми, музику, підключати інтернет-телебачення. Зрозуміло, коли одного каналу кілька сотень або тисяч користувачів починають качати об’ємні файли, це може впливати на швидкість.

На думку фахівців, сучасні мережеві канали вимагають термінових оновлення і модернізації. Але провайдери неохоче вкладають гроші в цю справу. Їх головна мета – отримання максимального прибутку. В результаті, вже через пару років ми зможемо спостерігати падіння швидкості інтернет-з’єднання. Але це не найстрашніше. Один із засновників Інтернету Лоренс Робертс заявив, що дефіцит трафіку і уповільнення швидкості передачі інформації може призвести до глобальної економічної кризи. Як наслідок, постраждає інтернет-бізнес. У кредитних та банківських систем теж почнуться проблеми. Зв’язок між офісами може перерватися. Загалом, прогнози не дуже оптимістичні.

А ось самі ж провайдери поставилися до таких прогнозів вельми скептично. За їх словами, побоюватися нестачі пропускної здатності не варто, тому що ширина працюючих каналів цілком дозволяє підключати безліч нових абонентів. Швидкість передачі теж не повинна постраждати. У будь-якому випадку, люди будуть отримувати той обсяг інформації, який позначений у них в договорі, інакше провайдер втратить клієнта, а отже, і гроші.

На допомогу таким проблемам можуть прийти сучасні технології. На сьогоднішній день великі об’єми трафіку може брати на себе волоконно-оптичний кабель. Оптоволокно може переносити інформацію на швидкості більше 1 Гб в секунду. При погіршенні зв’язку провайдери почнуть просто прокладати нові кабелі. Навіть якщо виникнуть які-небудь проблеми з оптоволокном, то на допомогу прийде бездротовий інтернет. Вже сьогодні є такі міста, які повністю оснащені технологією Wi-Fi, яка не має таких проблем, як дефіцит пропускної здатності. Однак варто помітити, що вона дуже чутлива до електромагнітних хвиль, від яких можуть виникнути перешкоди.

А от кого справді може торкнутися проблема дефіциту пропускної здатності, так це країн Азії і Латинської Америки. Там майже у половини користувачів виникли проблеми з трафіком. Отже, до 2010 року ситуація може вкрай загостритися. На відміну від країн західного світу, там немає достатніх коштів для модернізації мереж. Очікувати економічного кризи теж не варто, тому що там економіка особливо не залежить від Інтернету.