Молодий острів Сюртсей біля берегів Ісландії (5 фото)

272

Молодий острів Сюртсей біля берегів Ісландії представляє велику цінність для дослідників, так як він з’явився зовсім недавно, але вже встиг стати будинком для різних рослин. Острів недоступний для відвідування звичайних людей, так і дослідники повинні проходити жорсткий контроль, перш ніж потрапити сюди.

Народження нового острова з глибин океану – подія планетарного масштабу. Так само формувалися континенти багато мільйонів років тому, задовго до появи на них життя.

А острів, піднявся над поверхнею океану в результаті виверження підводного вулкана у наші дні надає унікальну можливість вченим досліджувати процеси виникнення та поширення життя на землі в умовах природної лабораторії. Така неймовірна подія сталася 14 листопада 1963 р поблизу південного краю Ісландії в групі вулканічних островів Вестманнаяр.

По щасливою випадковості цього були свідки.

Молодий острів Сюртсей біля берегів Ісландії (5 фото)

Рано вранці того дня риболовецьке судно «Айлейфер II» йшло у водах Атлантики поблизу південних берегів Ісландії в пошуках косяків тріски. Океан був спокійний. Несподівано корабель отримав удар хвилі, сильно нахилився, а коли відновив рівновагу, моряки побачили стовп диму, що піднімається з водної гладі. Вирішивши, що якесь інше судно терпить лихо, екіпаж поспішив на допомогу.

Але коли «Айлейфер II» наблизився до джерела диму, стало ясно, що ніякого судна там немає, за пожежу були прийняті клуби пари й вогню від виверження підводного вулкана. Щоб уникнути небезпеки капітан поспішив взяти зворотний курс. Так рибалки виявилися свідками вкрай рідкісної події – народження острова.

Молодий острів Сюртсей біля берегів Ісландії (5 фото)

Фотографи, журналісти та науковці з усього світу моментально злетілися в цю акваторію океану, щоб побачити все власними очима. Але виверження тривало ще кілька днів, все навколо було оповите хмарами вулканічного попелу, стовп його було видно в Рейк’явіку на відстані 120 км.

Тільки до кінця листопада острів можна було розгледіти, а в кінці січня 1964 року він вже височів на 50 метрів над рівнем моря, площа його поверхні склала 2,5 кв. км. Урядовим рішенням йому було присвоєно ім’я Сюртсей в честь Сюртура – владики Муспельхейма і повелителя вогняних велетнів. Згідно скандинавської міфології, коли настане Рагнарок і попадають всі боги, Сюртур метнет вогонь на землю і спалить весь світ. Досить похмуре ім’я було вибрано для новонародженого, що зовсім не сподобалося ісландцям. І в народі острів прозвали «Преслі» на честь Елвіса Преслі, тому що форма острова в той час сильно нагадувала зачіску короля рок-н-ролу.

Для науковців же цей острів став справжнім подарунком. Спочатку всі побоювалися, що він проіснує недовго. Якщо і не знову опуститься на дно океану, той його погубить ерозія. І дійсно за 40 років існування площа поверхні острова зменшилася вдвічі. Але з середини 80-х років темп ерозії різко сповільнилося. Фахівці стверджують, що через кілька років він перестане руйнуватися.

Молодий острів Сюртсей біля берегів Ісландії (5 фото)

З моменту появи твердої породи вище рівня океану на Сюртсее проводяться наукові дослідження. Для чистоти експерименту доступ сюди обмежений. З самого початку вченими було точно встановлено, що бактерії та інші мікроорганізми оселилися на Сюртсее вже в перші години народження острова.

У 1965 р стали з’являтися рослини, спочатку, як і очікувалося, це були мохи і лишайники. У середині 80-х років тут налічувалося вже понад 20 видів рослин. Першою розцвіла тут морська гірчиця. У 1998 був виявлений перший чагарник – верба филиколистная. До 2008 вже було знайдено 69 видів рослин. Щорічно на острові з’являється від 2 до 5 нових видів рослин.

Сюртсей лежить на шляху перелітних птахів. Птахи удобрюють своїм послідом скелястий острів, і, заносячи в нього неперетравлені зерна рослин, сприяють інтенсивному поширенню флори на його території.

Молодий острів Сюртсей біля берегів Ісландії (5 фото)

Але і самі пернаті почали обживати безлюдний острів. Першими з’явилися буревісники і гагарки, потім чайки звили тут гнізда, оселилися лебеді, гуси, ворони. У 21 столітті вже знайшлися гніздів’я тупиків. Комахи теж швидко освоїлися в новому середовищі. Тепер тут повно черв’яків, павуків, мух, жуків, кліщів і інших малих істот. Морські води навколо багаті рибою і планктоном.

Сюртсей раніше нежилий. Для дослідників побудована невелика халупа, в якій вони можуть переночувати при необхідності. Все прибувають на острів ретельно оглядаються, щоб ніякі рослини або тварини не були внесені в цю екосистему. Експеримент триває.

Звідси