Mozilla: «нова функція chrome робить можливим спостереження за користувачем»

22

Відбувся офіційний реліз браузера google chrome 94. У ньому реалізований ряд нових корисних можливостей, проте з’явилися деякі функції, до яких варто поставитися скептично — одна з них, згідно mozilla, дозволяє спостерігати за користувачами.

Джерело: howtogeek.com

Цією суперечливою функцією в chrome 94 є idle detection api для виявлення простою або бездіяльності браузера. По суті, функція дозволяє веб-сайтам» попросити ” chrome повідомляти, коли відкрив сторінку користувач починає діяти. Причому мова йде не тільки про chrome або конкретному ресурсі: коли користувач відходить від комп’ютера і не користується ніяким програмами, браузер може повідомити про це веб-сайту.

Як і слід було очікувати, розробникам дана функція подобається-все, що здатне надати додаткову інформацію про роботу користувача, сприймається позитивно. У chrome 94 функція включена за замовчуванням, але все не так погано, як може здатися: браузер запитує у користувача додатковий дозвіл на використання даних в режимі очікування — таким же чином веб-сайти отримують доступ до мікрофону або веб-камері.

У цього api є безліч супротивників, в тому числі сам проект mozilla. Розробники firefox вважають, що даний інструмент створює “можливості для капіталізму спостереження”. Провідний спеціаліст з веб-стандартів в проекті mozilla тантек селик (tantek çelik) заявив: «в даний час зазначено, я вважаю, що idle detection api є надто привабливою можливістю для веб-сайтів з мотивацією капіталізму спостереження вторгатися у аспекти фізичної приватності користувача, вести довгострокові запису фізичної поведінки користувача, розпізнавати щоденні ритми (наприклад, обідній час) і використовувати це для проактивних фізіологічних маніпуляцій (наприклад, голод, емоції, вибір)… Таким чином, я пропоную позначити даний api як шкідливий і закликати до [його] подальшої інкубації, можливо, переглянути більш прості і менш інвазивні альтернативні підходи для визначення мотивуючих варіантів використання».

Mozilla firefox залишається прямим конкурентом google chrome, тому не дивно, що розробники проекту не завжди позитивно характеризують дії іншого табору. Однак мова йде не тільки про mozilla. Apple safari працює на базі webkit, і розробники цього движка теж обговорювали новий api. Зокрема, бере участь у проекті webkit інженер apple з розробки пз ріосуке нива (ryosuke niwa) заявив: «підстави для використання цього api не представляються достатньо вагомими. Для початку, немає гарантії, що користувач не повернеться до свого пристрою відразу. Крім того, хто може знати, з яким пристроєм користувач працює в будь-який момент? ми безумовно не збираємося повідомляти веб-сайтам про всі пристрої, з якими користувач в будь-який момент може працювати. Це дуже серйозне порушення конфіденційності для такого користувача”»

Фактичний ефект цього нового api в chrome стане очевидним після якогось часу. Він може стати кошмаром для конфіденційності користувачів або взагалі виявитися незначним. І варто пам’ятати, що веб-сайти не зможуть обробляти дані в режимі очікування, якщо користувач самостійно не дозволить їм цього.