Наукове середовище-новини про науку і техніку. Випуск #79

18

Новини одним рядком

 • вчені з’ясували, що майнінг біткоіни виробляє 30 тисяч тонн електронного сміття і 23 мільйони тонн вуглекислого газу щороку.
 • вко “алмаз-антей” розробить гібридний автомобіль e-neva. Як повідомляє рбк, машина буде використовувати в якості палива водень і електроенергію
 • вантажний космічний корабель ” тяньчжоу-3 “успішно зістикувався з основним модулем” тяньхе ” китайської орбітальної станції. Він доставив на нього обладнання та припаси для другої пілотованої експедиції.
 • цивільна місія inspiration4 успішно повернулася на землю
 • дизель-електричний підводний човен “санкт-петербург”, головний корабель проекту 677 «лада», завершила дослідну експлуатацію.

Наукове середовище

Нейрони хробака зберігають пам’ять про пережитий стрес крізь покоління

Недавнє дослідження, опубліковане в nature cell biology, показало, що черв’яки передають в ряду поколінь пам’ять про пережитий стрес у вигляді збільшеної кількості мітохондріальної днк. Підвищена копійність мітохондріальної днк зберігається навіть тоді, коли вплив початкового джерела стресу сходить нанівець.

Фактори зовнішнього середовища і різні стреси нерідко відкладають відбиток на фізіологічні особливості організму і його поведінки, і іноді такі зміни передаються наступним поколінням. Як правило, молекулярний механізм “пам’яті” про пережиті погані часи епігенетичний, тобто зберігається у вигляді модифікацій днк і зв’язуючих її білків гістонів.

Передача стресового сигналу у формі підвищеної кількості мтднк забезпечується, по всій видимості, активністю сигнального шляху wnt. У черв’яків, що несуть сліди мітохондріального стресу у вигляді збільшеної кількості мтднк, спостерігається підвищена експресія ліганда рецептора wnt-білка egl-20. Роль шляху wnt в передачі “мітохондріального сигналу” через покоління підтверджується і експериментами по схрещуванню черв’яків. Більш того, автори змогли довести, що активність сигнального шляху wnt необхідна для передачі сигналу мітохондріального стресу в ряду поколінь.

Повну версію матеріалу читайте за посиланням.

Котів турбує запах господаря, якщо його немає поруч

Власники собак прекрасно знають, що їх вихованці жахливо сумують, коли господар далеко. Пси сильно прив’язуються до людини, тому коли вони стривожені або налякані, запах улюбленого господаря може їх заспокоїти. Але, як ми всі знаємо, з котами все завжди працює по-іншому. Як виявилося, кішок зовсім не заспокоює запах їх власника.

Більшість домашніх кішок створюють міцні зв’язки зі своїми господарями і, зазвичай, знаходять їх присутність заспокійливим. Однак, тварини не купляться на” запах людини”, коли той йде у справах. “нюх є важливим почуттям для кішок. Воно пов’язане з їх соціальною поведінкою, але в нашому дослідженні [предмети, що пахнуть власником] не надавали знімає стрес ефекту. Запах навіть може навіть погіршити ситуацію”, – зазначають автори роботи.

Більшість кішок виявляли ознаки прихильності до своїх господарів, терлися про них, коли вони поверталися в кімнату, і нервово нявкали, коли їх не було незалежно від того, в якій послідовності вони зустрічалися з господарем, кішки зазвичай не звертали уваги на пахне предмет, проте часом вони вели себе дратівливіше, коли залишалися один на один з предметом.

Це може бути пов’язано з тим, що коти потребують більш тісної соціальної взаємодії зі своїм господарем. “такі речі, як тепло, дотик і вокалізація можуть бути важливими для них”, – підсумовують автори.

Повну версію матеріалу читайте за посиланням.

Відредаговані crispr / cas помідори для лікування гіпертонії з’явилися в японських магазинах

У японії почали продавати помідори з відредагованим геномом, в плодах яких міститься в п’ять разів більше гамк, ніж у звичайних томатах. Такі помідори корисні людям з гіпертонією, так як гамк здатна знижувати підвищений артеріальний тиск.

За основу для нового сорту вчені взяли популярні у покупців томати sicilian rouge, для яких застосували технологію crispr/cas. Перевага відредагованих помідорів перед іншими томатами – в підвищеному вмісті гамк (гамма-аміномасляної кислоти). Це з’єднання не тільки служить нейромедіатором центральної нервової системи, але і знижує артеріальний тиск, а також уповільнює серцевий ритм. Біологи збільшили продукцію гамк в п’ять разів, видаливши з генома томата домен, який блокує синтез гамк.

Помідори sicilian rouge з підвищеним вмістом гамк відносяться до продуктів c відредагованим геномом (genome-edited), але ці генетичні правки мінімальні. Останнім часом вчені стали відокремлювати такі продукти від генно-модифікованих (genetically modified), в яких штучно вносять цілі гени або групи генів.

Повну версію матеріалу читайте за посиланням.

Археологи знайшли стародавні відбитки дитячих рук. Вони вважаються найбільш раннім твором мистецтва в світі

Міжнародна команда геологів і археологів розповіла про виявлення відбитків рук і ніг на тибетському плато. На думку дослідників, ці відбитки, зроблені близько 200 000 років тому, можуть бути найбільш раннім твором людського мистецтва.

У дослідженні, опублікованому в журналі science bulletin, вчені описують відбитки рук і ніг, залишені дітьми, які датується приблизно від 169 000 до 226 000 років до нашої ери. На думку дослідників, це найраніше твір людського мистецтва зі знайдених на сьогоднішній день.

Відбитки-п’ять з рук і п’ять з ніг – були зроблені в грязі на тибетському плато недалеко від гарячого джерела. Виходячи з розміру відбитків, дослідники вважають, що художникам – двом дітям – було приблизно 7 і 12 років. Ймовірно, відбитки залишив homo sapiens, хоча дослідники в цьому не впевнені. Якщо ж відбитки залишив не homo sapiens, то припущення про вік художників може виявитися невірним. Час, коли були залишені відбитки, збігається з датуванням денисівських останків, які були знайдені на тибетському плато.

Повну версію матеріалу читайте за посиланням.

Фізики змогли “скрутити” світло при кімнатній температурі

Японські дослідники знайшли спосіб “закрутити” світло при кімнатній температурі, відкривши шлях до більш потужних квантових комп’ютерів.

Деякі типи квантових комп’ютерів використовують для передачі інформації та проведення операцій з даними фотони. Щоб закодувати інформацію за допомогою фотонів, електронами в пристрої маніпулюють в певному стані, яке являє собою або нуль, або одиницю. Коли ці електрони потім взаємодіють з певними світловипромінюючими матеріалами, вони передають цю інформацію фотонам, які можуть зберігати її і виконувати з нею операції.

Щоб перевірити гіпотезу про те, що напруга всередині матеріалу відіграла свою роль, вчені створили новий пристрій, виготовлений з дисульфіду вольфраму на пластиковій підкладці. Вони зігнули пристрій так, щоб в матеріалі виникла напруга, і виявили, що в ньому виникає електричний струм, який тече в тому ж напрямку, що і прикладена деформація. Це і дозволило пристрою генерувати долинно-поляризоване світло при кімнатній температурі. Щоб переключити світло на рух у протилежному напрямку, автори застосували електричне поле.

Повну версію матеріалу читайте за посиланням.

Світло допомогло зібрати ультрахолодну молекулу з двох атомів

Фізики застосували двофотонний оптичний комбінаційний перехід через проміжний збуджений стан для асоціації атомів натрію і цезію в молекулу в слабозв’язаному стані. Вони зможуть спостерігати осциляції рабі для такого переходу, а також вивчити те, як цей когерентний процес залежить від властивостей оптичних пасток, в яких він відбувається.

Експеримент починався з приміщення атомів в окремі оптичні пінцети. Після цього автори включали слабке магнітне поле, щоб зафіксувати виділену вісь для конкретизації проекцій на неї орбітальних і спінових моментів. За рахунок бічного охолодження вони домагалися того, щоб атоми займали тільки основне коливальний стан всередині пінцета, а їх спини вибиралися сонаправленнимі. При злитті пінцетів, фізики перевертали цезієвий спін, переводячи таким чином систему в початковий для комбінаційного переходу стан. Паралельно вони додавали модуляцію до частоти лазера, що формує пінцет, рівну 770 мегагерцам. ТакаМодуляція відповідала биттям від складання двох лазерних мод з частотами, необхідними для двофотонного переходу.

Для перевірки цієї гіпотези вони включали перехід на час, що відповідає повному переходу атомів в молекулярний стан, потім давали системі проеволюціоніровать, а потім перемикали її назад в атомний стан. Вивчаючи число збережених молекул для різних часів еволюції, вони отримали характерний час життя, рівне 0,2 мілісекундам, яке збіглося з часом загасання осциляцій рабі. Фізики також досліджували залежність властивостей цих осциляцій від потужності лазера, що формує пінцет, і його відбудови, що дозволило уточнити теоретичну модель комбінаційного переходу.

Повну версію матеріалу читайте за посиланням.

Срібло і відновлений оксид графена допомогли створити рекордно потужний мікробний паливний елемент

Американські вчені покрили анод мікробного паливного елемента композитом зі срібла і відновленого оксиду графена і домоглися рекордної потужності. В процесі роботи елемента таке покриття виділяє наночастинки срібла, які проникають в оболонку бактерій і полегшують транспорт електронів до анода.

Мікробний паливний елемент-це пристрій, який перетворює енергію хімічних зв’язків в електроенергію за допомогою мікроорганізмів. На анод такого елемента наносять плівку бактерій, які окислюють компоненти електроліту і передають отримані електрони на електрод. Паливом для бактерій можуть служити найрізноманітніші органічні речовини, в тому числі суміші. Тому в перспективі за допомогою мікробних паливних елементів можна буде вирішувати два завдання одночасно: отримувати електроенергію і переробляти шкідливі відходи – наприклад, компоненти стічних вод.

Щоб випробувати нові електроди, хуан і його колеги виготовили повноцінний мікробний паливний елемент з двох ємностей на 120 мілілітрів, розділених протон-обмінної мембраною. Катод зробили з вуглецю з добавками платини, а в якості палива використовували розчин лактату (солі молочної кислоти). Після оптимізації умов паливні елементи з rgo / ag продемонстрували щільність струму 3,85 міліампера на квадратний сантиметр і потужність в 0,6 міліватт на квадратний сантиметр-це рекорд для мікробних паливних елементів.

Повну версію матеріалу читайте за посиланням.

Вчені досліджували тканину, яка більше 10 років провисіла у відкритому космосі. На ній виявили космічні забруднення

Російські вчені вивчили згорток тканини, що провисів більше десяти років у відкритому космосі. На ньому виявили космічні забруднення-осад, що складається з 40 хімічних елементів.

отримані результати показали, що для такого об’єкта дослідження нейтронний активаційний аналіз знаходиться поза конкуренцією. Нам вдалося визначити близько 40 елементів в забрудненому фрагменті згортка і близько 20 елементів в чистому фрагменті. А далі стояло завдання визначити джерела цих елементів. Ми виділили три основні джерела осадження елементів на згортку-це космічні тіла, сама станція і частинки, що викидаються з землі.

Інга зіньківська

Зокрема, було підтверджено космічне походження магнію, кремнію, заліза, урану і торію. Вчені припускають, що джерелом виявлених на тканині алюмінію, сталей і титанових сплавів, є мкс. Ще одним джерелом осадження елементів на згортку, за даними оіяі, можна вважати частинки, що викидаються з землі. Наприклад, вулканічний попіл, який є важливим джерелом барію, цирконію, ренію, стронцію, рубідію та рідкісноземельних елементів.

Повну версію матеріалу читайте за посиланням.

Google успішно випробувала лазерний інтернет

Проект taara від материнської компанії google допоміг з’єднати лазерним інтернетом два міста, розділених річкою конго.

Ідея з лазерним інтернетом почалася з проекту під назвою loon, який реалізовував google. Спочатку у нього були високі цілі по підключенню віддалених регіонів до інтернету за допомогою лазерних променів між повітряними кулями на великій висоті. Однак після декількох років успішних випробувань проект в кінцевому підсумку був зупинений в січні 2021 року через величезні фінансові витрати.

Щоб вирішити цю проблему материнська компанія google – alphabet – запропонувала нову концепцію лазерного інтернету в проекті taara. В рамках останньої технічної демонстрації можливостей проекту, вчені створили інтернет-з’єднання між містами браззавіль в кіншаса в республіці конго. У той час як міста знаходяться всього в 4,8 км один від одного, для забезпечення доступу в інтернет доводиться тягнути більше 400 км оптоволокна, щоб обійти річку конго.

За 20 днів в рамках експерименту вчені передали майже 700 тб даних зі швидкістю до 20 гбіт/с при 99,9-процентної доступності. Звичайно, передача вузького променя по повітрю ніколи не буде абсолютно надійною через птахів, дощу, туману та інших перешкод, але при хороших погодних умовах така швидкість передачі даних все одно вражає.

Повну версію матеріалу читайте за посиланням.

Чим краще ви вмієте слухати своїх близьких, тим міцніше їх ментальне здоров’я

Чи є у вас хтось, на кого ви можете розраховувати, коли вам треба виговоритися? якщо так, то ваш мозок набагато менш сприйнятливий до майбутніх вікових змін або змін, пов’язаних з хворобами.

є багато різних видів і способів підтримки, і часто це далеко не те, що ми собі уявляємо. Важливо розуміти, що є певна форма підтримки, яка може поліпшити наше здоров’я – тому що це те, що потім допомагає запобігти більш прицільні атаки

Джоел салінас з медичної школи гроссмана нью-йоркського університету

У пошуках цієї форми автори дослідження проаналізували інформацію про більш ніж двох тисячах людей у віці від 45 без ознак деменції або проблем серцем. Учасники відповіли на питання про те, на скількох людей вони можуть розраховувати, коли їм треба буде виговоритися; чи є у них хтось, хто зможе дати їм цінну пораду в проблемний час; чи є у них хтось люблячий і близький; чи можуть вони розраховувати на когось, хто дасть їм емоційну підтримку; чи достатньо у них зв’язку з тими, кого вони вважають близькими.

Повну версію матеріалу читайте за посиланням.

Наукові відео

Основні джерела:

 • neuronovosti.ru
 • popmech.ru
 • nplus1.ru
 • elementy.ru

Дякую за увагу, і пам’ятайте, що ніколи не пізно ” вчитися, вчитися і ще раз вчитися!”

Минулий випуск рубрики:

 • стартап отримав 15 млн $ на перетворення слонів на мамонтів.
 • вчені побачили, що знаходиться під дном північного моря.
 • палеонтологи проаналізували шкіру хижого динозавра на “пернатість”.
 • фізики знайшли фрактальні властивості в перенесенні чашки кави.
 • використання літографії дозволило зробити наноматеріали з роздільною здатністю в 10 нм.
 • футболка з вишивкою з нанотрубок записала електрокардіограму.
 • блукаючих надмасивних чорних дір повинно бути багато.