Огляд роутера tp-link archer ax55: надійний доступ в інтернет по всій квартирі з wi-fi 6

32

Wi-fi шостого покоління впевнено крокує по планеті. А значить, роутерів з підтримкою цього стандарту буде все більше. Tp-link вміє робити збалансовані маршрутизатори з цікавою ціною. Чи стала модель archer ax55 однією з них? зараз перевіримо.

Wi-fi вдома: що може бути простіше складніше?

Років десять тому можна було купити майже будь-який wi-fi-роутер, увіткнути його в розетку, налаштувати і забути. Все працювало. Сьогодні ж по бездротовій мережі ганяють гігабайти трафіку кожен день, а провайдери ставлять точки доступу в усі квартири, не питаючи, чи потрібні вони хоч кому-небудь. В результаті радіоканал засмічений, швидкість передачі страждає. Можна купити наворочену геймерську модель з 16 антенами, але результат залишиться тим же.

Вихід із ситуації є: використовувати діапазон 5 ггц, який гірше проникає через бетонні перекриття. Біда в тому, що у великій квартирі з несучими стінами це теж грає проти нас. Пристроям складніше достукатися до точки доступу, швидкість падає, і ви знову чекаєте, поки прогрузиться стрічка соцмереж або свіже відео.

На щастя, у нас є wi-fi 6, який вирішує цю проблему. Якщо говорити по-простому, доопрацьовані алгоритми передачі даних дозволяють краще ізолювати сигнали від різних точок доступу. Тобто сусідський маршрутизатор не заважатиме вам, а ви — йому. Крім того, поліпшена робота декількох гаджетів всередині однієї wi-fi-мережі. Вони можуть передавати інформацію одночасно, не чекаючи свого вікна для спілкування з роутером. Загальний же результат простий: вище лінійні швидкості передачі даних і нижче затримки. Біда в тому, що для роботи цих алгоритмів потрібно потужне залізо і якісні комплектуючі.

Tp-link archer ax55

Вся лінійка роутерів wi-fi 6 компанії tp-link отримала схожий дизайн, новинка не стала винятком. Тут той же матовий прямокутний корпус з глянцевими вставками і ребристою текстурою. Виглядає строго і охайно, відмінно вписується практично в будь-який інтер’єр.

На задній панелі розташовані 5 ethernet-портів (1 вхід і 4 виходи), один usb-роз’єм, апаратний перемикач живлення і пара кнопок. Перша дозволяє швидко підключити до wi-fi пристрій без введення пароля, друга допомагає скинути роутер до заводських налаштувань за допомогою ручки або шпильки. На минулій моделі (ах50) була кнопка, що відключає всі світлодіодні індикатори — тепер її немає, управління підсвічуванням переїхало в адмінку.

платформа процесор загального призначення-двоядерний радіомодуль 2,4 ггц-qualcomm ipq5018 радіомодуль 5 ггц-qualcomm qcn6102 порти 1 x gigabit ethernet wan 4 x gigabit ethernet lan 1 x usb 3.0 type-a для накопичувачів бездротові підключення wi-fi 6 — 4 вбудованих антени 5 ггц: ieee 802.11 ax / ac / n / a 2,4 ггц: ieee 802.11 ax/n/b/g живлення блок живлення 12 вольт, 1,5 ампера розміри і вага 26 x 13,5 x 4,1 см 0,4 кг

На відміну від попередньої моделі (archer x50) тут використовуються процесори від qualcomm, а не апаратна платформа intel. Відповідно, ніяких проблем з допотопними підключеннями l2tp / pptp новинка не знає. Старі технології працюють нативно, а не через вбудовану емуляцію, тому на таких протоколах archer x55 здатний вичавити до 500 мбіт/с.

Адмінка роутерів, призначених для домашньої експлуатації, давно перестала вимагати проведення мережебудування. Основні параметри задаються при першому старті. Увійшли, змінили базовий пароль, за три хвилини налаштували доступ в інтернет, придумали смішну назву для вай-фаю — і можна радіти онлайну.

Ще сильніше радієш, коли виявляєш, що підключений по usb 3.0 накопичувач може працювати і як бекап-диск для time machine в макбуках. А ось lte-модеми система не розуміє. Принаймні, поки що. Офіційних заяв на цей рахунок не було, але хто знає, які фішки можуть додати в апдейтах?

В роутері, крім класичних налаштувань начебто режими роботи wi-fi, а також чорних і білих списків, є пресет безпечної мережі.

Цікава штука-за безпеку і управління різними доступами тепер відповідає фірмова утиліта tp-link homeshield. Є два варіанти-безкоштовна ліцензія (дається з покупкою роутера), яка дозволяє налаштувати простенький батьківський контроль і пріоритезацію трафіку. За просунуті фічі-просунуту статистику і аналітику трафіку, звіт про відвідування сайтів з різних пристроїв і захисту від зовнішніх атак пропонують по підписці. Правда, цін на офіційному сайті не вказано.

Світлодіоди, що інформують про стан залізяки, раніше вимикалися кнопкою на корпусі, тепер же для цього передбачений «нічний режим» — ви можете вибрати, в який годинник роутер загасить всю світломузику. Зручно, особливо якщо до тильного боку пристрою дістатися складно, а вночі зелені індикатори світять точно в око, заважаючи заснути.

Тестуємо wi-fi 6 в реальних умовах

Оцінювати роутер будемо за звичною методикою. Візьмемо перевірену часом модель з минулим стандартом (wi-fi 5, він же 802.11 ас) плюс кілька пристроїв різного класу і цінового діапазону. Насамперед заміряємо швидкість підключення по кабелю – так переконаємося, що обидва маршрутизатора способи переварити наш інтернет-канал. Далі для кожного гаджета тричі визначимо швидкість по бездротовому підключенню в одних і тих же точках квартири. Усереднені результати внесемо в таблицю. Також складемо карту покриття, заміривши найшвидшим пристроєм швидкість в різних кімнатах і за їх межами.

Одне з найважливіших фіч сучасного wi-fi — технологія beamforming, що відповідає за фокусування радіолуча. Роутер аналізує відповіді клієнтів і в момент відправки пакетів кожному пристрою змінює коефіцієнти посилення на антенах. В результаті сигнал передається максимально вузьким променем, здатним відбиватися від різних перешкод і, образно кажучи, краще заглядати за кут. Це значно підвищує швидкість і стабільність з’єднання в лабіринті бетонних стін сучасної квартири. У archer x55 з нею повний порядок.

Wi-fi 6 додав до даної технології дві важливі штуки: навчив сусідні точки доступу домовлятися про поділ радіоефіру (bss coloring), а також ділити «свій» ефір на рівні частини для різних пристроїв (ofdma). Тепер замість почергового спілкування з кожним клієнтом в мережі роутер може викроїти невеликий радіочастотний діапазон і вести одночасний прийом і передачу для декількох груп пристроїв. Високих швидкостей з таким режимом не домогтися, але це сильно знижує затримки в обміні даними, що особливо актуально, коли вдома багато гаджетів, а ви раптом вирішите пограти на ноутбуці в що-небудь по мережі. Є ще улучшалка для роботи» розумного будинку ” (twt), яка вміє будити з режиму енергозбереження сумісні пристрої wi-fi сигналом, але вона поки мало поширена.

Лінійні швидкості бездротового підключення між технікою ми також заміряли: підчепили до однієї wi-fi-мережі два лептопа і запустили на них iperf. З трьох послідовних прогонів в обидві сторони вибрали середні значення. Також заміряли швидкість між iphone 13 pro і комп’ютером, підключеним до роутера по кабелю.

Підсумки

Wi-fi 6 працює краще попереднього стандарту в умовах великої зашумленності радіопростору — факт, який наочно вдалося підтвердити простими вимірами. Флагманська модель точки доступу wi-fi 5, яка на старті продажів була вдвічі дорожче ах3000, не здатна змагатися з новинкою навіть при роботі на старому стандарті. Не кажучи вже про перешкодозахищений wi-fi 6.

Маршрутизатор tp-link буде цікавий власникам гігабітного каналу і сучасного парку техніки. Він дозволить не тільки роздавати інтернет з високою швидкістю, але і допоможе налагодити центр резервного копіювання у вас вдома — пристрої будуть забезпечені надійним і ні від кого не залежним сховищем даних.