Огляд tp-link deco x90: wi-fi 6 і безшовний роумінг

21

З парком техніки сучасного користувача впорається не всякий роутер. Щоб не бігати по квартирі в пошуках сигналу, варто придивитися до моделі з підтримкою стандарту wi-fi 6. А якщо кімнат багато, наприклад, в заміському будинку або таунхаусі? тоді краще зібрати mesh-систему з безшовним роумінгом і забути про розриви з’єднання. Флагманський комплект tp-link deco x90-готовий варіант для створення надійної мережі wi-fi. З’ясовуємо, на що він здатний.

Білосніжний стиляга

В комплект tp-link deco x90 входять два ідентичних модуля. Суворі білі конуси, що розширюються догори, разюче відрізняються від стереотипного образу чорної коробки з антенами. Вони не дуже кидаються в очі, так що впишуться майже в будь-який інтер’єр. До того ж аксесуари займають мінімум місця: висота кожного — 21 см, а діаметр основи — близько 13 см.

У нижній частині корпусу розташували ледь помітні отвори для вентиляції, на задній частині — порти ethernet. Гніздо живлення виробник дбайливо сховав у невелике заглиблення на нижньому торці. Якщо підвести провід зі зворотного боку, він буде практично невидимим. Всі необхідні кабелі, до слова, вже в комплекті. Дрібниця, але приємна: з таких деталей і складається враження про преміум-техніці. Для кращого зчеплення з поверхнею модулі оснастили ніжками з прогумованого матеріалу.

Що таке мережа mesh?

Mesh-мережа-безшовна мережа wi-fi, що складається з декількох ретрансляторів з єдиним ssid. Вони розміщуються в різних кімнатах або приміщеннях, створюючи єдину зону покриття. Де б не знаходився підключений до мережі гаджет, він автоматично перекидається на модуль з найпотужнішим сигналом. Можна вільно переміщатися по квартирі або котеджу, не турбуючись про розрив з’єднання.

Для стійкого покриття кожен модуль tp-link deco x90, що підтримує стандарт wi-fi 6, обладнаний чотирма вбудованими антенами. За допомогою методу beamforming вони вміють фокусувати канал на конкретному пристрої. Спрямований сигнал менш схильний до перешкод і швидше передає дані. При цьому, завдяки технології ofdma, будь-який канал розщеплюється на окремі смуги, забезпечуючи одночасний зв’язок з великою кількістю гаджетів і знижуючи затримки сигналу.

У кожному модулі встановлена пара розумних антен, що відповідає за функцію backhaul. Остання потрібна для синхронізації точок доступу між собою. З нею пристрої вибирають найкраще джерело сигналу, скануючи простір навколо себе. Можна використовувати і дротове з’єднання між елементами mesh-системи, поліпшивши стабільність покриття. Технологія ai mesh автоматично оптимізує налаштування маршрутизаторів, аналізуючи фактори навколишнього середовища. Це дозволяє комплекту на льоту коригувати параметри бездротового з’єднання, покращуючи зону покриття і швидкість перемикання між модулями. Також варто відзначити, що deco x90-тридіапазонна система, яка використовує один з 5 ггц спеціально для wireless backhaul.

Не менш корисний компонент системи з підтримкою wi-fi 6-технологія одночасного обміну даними з декількома клієнтами (4×4 mu-mimo). При її використанні підключеним до мережі пристроїв не потрібно стояти в черзі, чекаючи вільного каналу. Позбутися від сусідського трафіку, що забиває ефір, допоможе bss coloring-аналог системи»свій-чужий”. Ця технологія маркує пакети даних домашніх гаджетів, ігноруючи всі інші на тій же частоті. Так зникають затримки пакетів, характерні для старих моделей роутерів. Нарешті, в стандарт wi-fi 6 входить нова схема модуляції 1024-qam. Її роботу можна порівняти з архіватором, тільки стискає вона не файли, а пакети даних, збільшуючи пропускну здатність мережі.

Як і належить mesh-системі, tp-link deco x90 підтримує стандарти 802.11 k, 802.11 r і 802.11 v. Перший відповідає за роумінг wi-fi, коли кілька точок доступу заздалегідь вказують клієнтському пристрою оптимальний модуль для виходу в онлайн. Модулі deco відстежують положення клієнта і пропонують йому зручні варіанти перемикання.

802.11 r, у свою чергу, забезпечує безшовний перехід між модулями mesh-покриття, перекидаючи гаджет між ними за лічені мілісекунди. Для користувача це відбувається непомітно: картинка в zoom або на youtube не підвисає, а скачування не переривається. До складу 802.11 v входять відразу кілька технологій, їх завдання-оптимізація передачі трафіку в мережі.

Для коректної роботи цих стандартів їх повинні підтримувати і клієнтські пристрої.

За рахунок такого набору можливостей tp-link deco x90, згідно специфікації, здатний обслуговувати приміщення площею до 500 квадратних метрів і дозволяє приєднувати до мережі до 200 пристроїв.

Швидкість просто космічна

Максимальна пропускна здатність mesh-мережі на основі tp-link deco x90 становить значні 6600 мбіт/с.складається ця цифра з можливостей двох діапазонів: 5 ггц (4804 + 1201 мбіт/с) і 2,4 ггц (з пропускною здатністю 574 мбіт/с). Такий поділ передбачено невипадково. Прив’язавши різні гаджети до певних діапазонів, можна оптимізувати роботу всієї мережі. Наприклад, аксесуарам розумного будинку на зразок смарт-лампочок топова швидкість ні до чого, а більш спритний канал розумніше виділити для ігрової консолі або ноутбука. За швидку і безперебійну передачу даних відповідають 8 потоків з шириною каналу до 160 мгц.

Обидва модулі обладнані парою ethernet-портів. Кожен з них може функціонувати як lan або wan. Перший-стандартний для 2021-го гігабітний роз’єм. А ось другий в побутових роутерах зустрічається нечасто, його пропускна здатність — 2,5 гбіт/с.він цікавий в складі локальної мережі (наприклад, для підключення nas). Разом користувачеві доступні три вільних порти для дротових підключень (четвертий в будь-якому випадку виявиться зайнятий wan-кабелем).

Від теорії до практики

З залізом і софтом розібралися, пора перевірити deco x90 в справі. Тестовий полігон-велика чотирикімнатна квартира з тарифом інтернету на 300 мбіт/с.перешкоди на шляху сигналу — залізобетонні стіни, перегородки та меблі. В якості клієнтського пристрою взяли ноутбук honor hunter v700 з підтримкою wi-fi 6. Для чистоти експерименту додали лептоп huawei matebook d14 з модулем 802.11 ac.

Початкове налаштування системи організовано максимально просто. Студіювати багатосторінкове керівництво не потрібно: беремо будь — яке з двох пристроїв, блок живлення вставляємо в розетку, штекери-в роз’єми. Коли діод на корпусі загориться блакитним кольором, запускаємо мобільний додаток tp-link deco.

Стартова настройка займає пару хвилин: підключаємо кабель, вибираємо ім’я пристрою і тип підключення, опціонально налаштовуємо iptv і створюємо бездротову мережу. На цьому етапі додаток пропонує додати інші елементи mesh-мережі. Ніяких даних вказувати не потрібно. Після включення живлення на другому модулі, встановленому в дальній кімнаті, його сполучення відбулося автоматично.

Інтерфейс налаштувань мережі не складніше, ніж у звичайного роутера. У меню “огляд” на екран виводиться список клієнтів мережі і статус підключення. Тут же можна додати в систему новий модуль або подивитися статус кожного клієнта: перейменувати, перевірити mac – і ip-адресу, задати високий пріоритет доступу до мережі або відключити функцію роумінгу. Є і можливість створення гостьової мережі з обмеженням швидкості доступу.

Розділ homeshield присвячений тонкої підстроювання домашньої мережі і її захисту від різних загроз. Вбудований антивірус на движку avira c розширеною платною підпискою здатний фільтрувати контент, запобігати мережеві атаки і відправляти заражені пристрої на карантин. Тут же можна включити логування, переглянути статистику використання мережі і активувати батьківський контроль.

Командна робота

Насамперед заміряємо за допомогою утиліти wirelessnetview і сайту speedtest рівень сигналу і швидкість з одним активним модулем, розміщеним у верхньому правому куті на плані. Далі підключимо другий модуль deco і встановимо його так, щоб покриття рівномірно розподілялося по всій площі приміщення. За замовчуванням всі вимірювання проводилися в мережі 5 ггц з автоматичним вибором ширини каналу. До слова, застосування гаджетів різних поколінь дозволило наочно порівняти можливості wi-fi 6 з попереднім стандартом.

план квартири з вимірами швидкості і рівня сигналу

На близькій дистанції різниця в показниках між технікою була в межах статистичної похибки. “мертвих зон” з одним активним маршрутизатором в квартирі не виявилося, однак при видаленні від головного модуля картина трохи почала змінюватися.

Опинившись, згідно з планом, в лівій нижній кімнаті, гаджет з wi-fi 5 продемонстрував уповільнення приблизно на 15% проти 9% у моделі з підтримкою wi-fi 6. Після підключення другого роутера,Швидкості по всьому приміщенню стали близькі до цифр, обіцяним провайдером. При переміщенні по всій площі квартири відтворення youtube-роликів в дозволі 4k жодного разу не переривалося.

Технічні характеристики

швидкість передачі даних до 574 мбіт/с в діапазоні 2,4 ггц до 1201 мбіт/с в діапазоні 5 ггц до 4804 мбіт/с в діапазоні 5 ггц (he160) антени чотири вбудовані антени дві вбудовані розумні антени передача/прийом 2,4 ггц, 20/40/80 мгц 5 ггц, mu-mimo 4×4 20/40/80/160 мгц порти 1 x wan/lan 1000, 1 x wan/lan 2500 шифрування wpa wpa2 wpa3 особливості wi-fi 6, три діапазони частот, безшовний роумінг, homeshield, ipv6, гостьова мережа на 2,4 ггц і 5 ггц

Підсумки

Tp-link deco x90 — готове рішення для організації домашньої мережі за принципом «налаштували і забули». Флагманська mesh-система закриває будь-які сценарії домашнього використання: від організації швидкісного доступу до nas до обслуговування декількох десятків гаджетів без затримок з’єднання. Мультигігабітний порт дозволяє підключатися до швидкісних тарифів провайдерів, а дротове з’єднання забезпечить стабільний онлайн навіть в кімнатах зі складним плануванням.

Завдяки роумінгу комплект усуває проблему з якістю зв’язку при переміщенні гаджетів по квартирі або котеджу. Система проста в налаштуванні, легко розширюється новими модулями і захищає мережу від зовнішніх загроз. Приємний бонус-чотирирічна гарантія виробника на фірмове обладнання.