Особливості національного SMM: Як і навіщо розвивати групи Вконтакті?

301

Останні кілька років інтернет-бізнес в Росії стрімко набирає обертів і надолужує згаяне. Так, лише з початку 2010 року продажі інтернет-магазинів зросли на 20-50% (Росстат). Паралельно розвивається і ринок рекламних послуг, причому за рахунок оффлайна – той же Росстат говорить про перерозподіл видатків – з ТБ і реклами в друкованих ЗМІ на користь Мережі.

Як ні сумно, кількість реклами не вплинуло на її якість. Люди порядком втомилися від валящихся з усіх боків банерів, тонн контексту та інших «друзів бізнесу», і часто така реклама не досягає мети. Проблему покликана вирішити реклама в соціальних медіа. Так званий SMM, Social media marketing, допомагає користувачеві проковтнути гірку пігулку, а рекламодавцю – отримати жадані переходи на свій ресурс. Суть SMM полягає у використанні прихованої реклами в блогах, соцмережах і тематичних спільнотах. Основні принципи досить докладно викладені тут, тому я не буду детально зупинятися на теорії, а відразу перейду до практики.

Малюнок 1. Правильний анонс групи, щось, що змусить людину в ній залишитися, наприклад обіцянку свіжих ідей і способів заробітку від професіоналів

Найпопулярніша мережа Росії – це, звичайно, Вконтакте. Створити групу ВК справа 5 хвилин, оформлення при наявності деяких навичок роботи з фотошопом займе ще кілька годин, витрачених на вивчення розмітки. Набагато важливіше зрозуміти, для чого, власне, група потрібна і що Ви хочете з неї отримати. На момент створення групи мені було цікаво створити з нуля швидкоросла співтовариство, в якому можна тестувати різні варіанти прихованої реклами. З цієї позиції назву «Бізнес – ідеї» — дуже вдалий варіант. Можна маскувати рекламу будь-якого ресурсу під «ідею», якщо робити це досить вміло.

Наступний крок – опис групи, правильна аватарка і меню. Аватарка повинна натякати на те, що тут люди зайняті «серйозною справою», заробляють гроші, а анонс групи це підтверджує(рис. 2). Меню групи про бізнес має не вражати красою, а функціональністю, щоб людям було зручно шукати в групі нові теми і пропозиції. Зверніть увагу, група не служить доповненням до сайту або його рекламою в чистому вигляді, це самостійна спільнота, в яку можуть бути инжектированы певні думки і реклама. У меню бачимо масу читабельного корисного контенту, який складно знайти десь ще в одному місці: франшизи, зразки договорів тощо.

Малюнок 2. Меню групи обіцяє великі можливості для учасників

Після вибору тематики групу необхідно наповнити, щоб людям було цікаво. Для цієї мети як не можна краще підходить відео. Що можна знайти в самому ВК, щось взяти з youtube, важливо, щоб це була тематична добірка для передбачуваної аудиторії. Періодично варто додавати нові матеріали в групу, оскільки більше 90% активних користувачів ВК регулярно перевіряють «Оновлення» ВК, і якщо бачать щось цікаве або забавне – клацають і переходять на групу. Так що постійне оновлення контенту групи забезпечить повернення в групу старих учасників. В меню також бачимо масу читабельного корисного контенту, який складно знайти десь ще в одному місці: франшизи, зразки договорів тощо.

Малюнок 3. Відео та інший контент приваблює користувачів і змушує затриматися в групі.

Малюнок 4. Статистика відвідувань під час розсилки запрошень, 15 і 21 серпня – масова розсилка.

Отже, завантажений контент, і тепер саме час дати групі хороший старт. Це можна зробити за допомогою спеціальної програми — инвайтера, яка автоматизує розсилку з декількох акаунтів. Для розсилки я використовував програму Вікінг, хоча є й інший подібний софт, наприклад VIP. При цьому потрібно враховувати, що ліміт розсилки ВК – 40 чоловік на один аккаунт за 12 годин, і для масової розсилки їх необхідно багато. Довелося пошукати і купити на одному з тематичних форумів спеціальні рахунки для розсилки, такі робляться авторегистратором, а потім активуються вручну по смс. Обсяг 5000-10000 запрошень на день є нормальним, але якщо тільки група створена, необхідно почекати 5 днів до початку запрошення, інакше групу можуть забанити. Крім того, В Контакті накладає фільтр на групи, кількість учасників яких в 10 разів менше числа не прийнятих запрошень. Все це на момент «вирощування» групи мені було відомо, тому спочатку всі наявні розкруточні акаунти автоматично «вступили» в групу, щоб наростити пасивний обсяг. На рис. 4 можна бачити різке збільшення статистики відвідувань в результаті інвайтів. На поточний момент вступаемость користувачів складає близько 5-10% від загальної кількості висланих запрошень.

Малюнок 5. Обговорення перетворюють групу в повноцінний форум з власним ком’юніті.

Після перших 10 000 вступили група починає самостійне життя, розсилка запрошень – це лише поштовх до розвитку, далі все буде залежати від того, чи цікава група для відвідувачів. На цьому етапі украй важливо створити дискусію, тобто організувати і підтримувати на перших порах кілька актуальних тем в обговореннях.

Останнє, про що хотілося б сказати – критерії видачі групи в пошуку по групах ВК. Впливає на місце у видачі як обсяг, так і частота оновлення групи. Причому часто для підвищення позиції в пошуку достатньо змінити одну кому в назві групи або один пункт меню. Зрозуміло, вирішує відповідність тексту групи пошуковим запитам, необхідно врахувати велику їх частину при продумуванні повної назви і опису групи.

Зараз в групі 130 тис. чоловік, і вона зростає при мінімальній модерації та підтримки. З розвиненою групи можна отримувати стабільний дохід або ж просто продати її, але монетизація – тема для окремої докладної статті.

З повагою до читачів блогу «Все про Все» , Артем [Trawler] Наумов.