Про крадіжку доменів

250

У Росії зростає кількість кіберсквотерів, але до США їй ще далеко.
ООН опублікувала доповідь про киберсквоттинге, в якому назвала 15 найбільш проблемних в цьому відношенні країн. Росія займає почесне 13-е місце. У 2008 році був встановлений рекорд за кількістю скарг у Всесвітню організацію інтелектуальної власності ООН (ВОІВ) на випадки «захоплення» в інтернеті — 2329, що на 8% більше, ніж роком раніше. Для порівняння — ще в 1999 році була подана лише одна така скарга. Всього ж за десять років у ВОІВ надійшло понад 14,5 тисячі скарг, що стосуються понад 26 тис. окремих доменних імен.

Термін кіберсквотинг (від англійського cybersquatting — незаконне захоплення у кіберпросторі) означає придбання доменних імен, співзвучних назвами відомих корпорацій або прізвищами знаменитостей, з метою подальшого перепродажу — найчастіше цим же самим корпораціям та відомим людям — або для розміщення реклами. Незважаючи на те, що законодавства багатьох країн передбачають відповідальність за таку діяльність, законні власники фірмових найменувань або прізвищ нерідко воліють викуп «захоплених» назв сайтів, ніж судові тяжби з кіберсквотерами

У «чорному списку» країн лідирують Сполучені Штати, на частку яких припадає 40% всіх скарг — або 5822 обігу. Потім, майже з п’ятикратним відставанням (1243), йдуть британці, а замикають трійку китайці (735). Щодо відповідачів з Росії в 2008 році було подано 207 скарг — це 1,41% від загальної кількості прийнятих до розгляду. Сусіди по таблиці — німці (213) і швейцарці (204).

Що стосується скарг, то Рунет йде на це не настільки активно — число 15 лідерів за цим показником РФ не потрапила. Лідирують тут американці — від громадян і компаній з США в минулому році ВОІВ прийняла майже 6,5 тисячі скарг — це трохи менше половини від загального числа. Далі йдуть французи та англійці.

Найбільш частою поза географічної доменною зоною, в якій виникали суперечки з киберзахватам, з величезним відривом від інших стала територія .сом — 80% всіх скарг, з 10% далі йде зона .net, на третьому місці — .org. Зона Рунета в цьому списку поки не фігурує.

У 2008 році розглядалися спори охоплювали широкий діапазон областей. Серед них — мінливе сінгапурський колесо огляду, заявка Мадрида на Олімпійські ігри 2016 року, джазовий фестиваль у Монреалі, вручення премії «Золотий глобус». У сфері транспорту суперечки йшли за сайти з використанням імен таких компаній, як Air France, Austrian Airlines, BMW, Lufthansa, Subaru. У сфері комп’ютерів та електроніки — смартфон BlackBerry, Samsung, Gateway. У спорті — англійська прем’єр-ліга, футбольний клуб «Арсенал» і її гравець Ческ Фабрегас, баскетболіст Деніс Родман, фірма Adidas. У моді — Крістіан Діор і Ланком. З імен знаменитостей — письменник, автор романів про супершпигуна Джеймса Бонда Ян Флемінг, танцюрист, актор, хореограф і режисер Джин Келлі, актриса Скарлетт Йохансон.

Одна з рекомендацій ВОІВ по доменних іменах передбачає, що запровадження та моніторинг будь-яких нових доменних зон слід здійснювати в контрольованому формі.