Російські вчені створили riskcontrol, який розпізнає брехню по голосу

11

З’явилася перша в світі програма, яка здатна по голосу визначити, чи можна довіряти словам людини. В основі її роботи лежить той же принцип, що і у детектора брехні: коли перевіряється говорить неправду, він відчуває стрес, від якого його голос змінюється.

Перевірка проходить так. Програма пропонує контрольні запитання, відповіді на які надалі використовуватимуться як зразок нейтральної реакції. Потім під час перевірки випробуваний відповідає тільки «так» або «ні». Після закінчення сесії алгоритм порівняє голос під час відповідей з голосом з контрольного тестування.

За словами розробників, вони знайшли “специфічну ознаку брехні” – особливий спектр частоти людського голосу. Комп’ютерний алгоритм оцінює, скільки часу потрібно людині, перш, ніж відповісти на питання. А також порівнює тривалість відповіді, гучність і спектр голосу з контрольними значеннями. Наприклад, чим довше пауза, тим більша ймовірність, що людина говорить неправду, так як йому потрібен час, щоб придумати правдиву відповідь. Збільшена гучність голосу може вказувати на те, що людина нервує.

Але головний критерій-це те, наскільки спектр частот у відповіді відповідає його значенню. Людина може говорити “так«, а частота буде такою ж, як при відповіді»ні”. Про підозри в обмані можна говорити тільки в разі, коли збігаються не менше 2-3-х показників. Збіг за одним критерієм можна розцінювати як випадковість.

Запустити riskcontrol можна на звичайному комп’ютері. Щоб почати перевірку, потрібно підключити до нього спеціальний пристрій-ларингофон. Це особливий мікрофон, який вловлює коливання в області гортані і перетворює їх в електричний аудіосигнал. Питання під час випробування задає електронний голос. Це прибирає емоційне забарвлення з мови, яка може вплинути на результати.

На думку інженерів, які розробили програму, з її допомогою можна тестувати претендентів на відповідальні позиції або приймати рішення про видачу кредиту. Також новинці можна знайти застосування в психології, криміналістиці і в інших областях. Правда, експерти радять використовувати прилад з обережністю, так як жоден детектор брехні не може дати 100% гарантії.