Сонячна енергетика може стати новою жертвою дефіциту вугілля в китаї

14

Безліч нових «зелених» проектів в рамках сонячної енергетики ризикують розбитися об банальний дефіцит кам’яного вугілля в китаї. Вугілля широко використовується як при виготовленні сировини з кремнію, так і йде на вироблення електроенергії для заводів з випуску сонячних панелей. Брак електроенергії вже штовхнув ціни на металевий (технічний) кремній вгору і може підштовхнути їх ще вище, після чого про рентабельність сонячної енергетики можна буде забути.

Динаміка цін на металевий кремній за останній рік. Джерело зображення: bloomberg

Нам ще належить зрозуміти, що викликало раптовий дефіцит вугілля в китаї. Енергетичний сектор в кнр жорстко регулюється і не менш жорстко планується, тому все може виявитися не так просто, як видається (наприклад, широко транслюється версія, що не домовилися про постачання вугілля з австралією). Проте, планові відключення електроенергії-це реальність і наслідки цього вже є і буде їх ще більше.

Інформагентство bloomberg звернуло увагу, що з учорашнього дня ціна на металевий кремній зросла більш ніж на 13% або до $32,62 за кілограм. До початку серпня ціна трималася більш-менш стабільно, а після початку повідомлень про брак електрики для роботи заводів з випуску сонячних панелей почала зростати, поки вчора не зробила різкий стрибок вгору.

Поки це виглядає горезвісною вишенькою на торті. У порівнянні з осінню минулого року ціна на металевий кремній зросла майже в три рази. Цьому зростанню цін зобов’язані чергові санкції сша, застосовані на початку цього року до товарів, вироблених в синьцзян-уйгурському автономному районі. Зокрема, в сша було заборонено ввозити сонячні панелі з цього регіону, а також накладені санкції на виробника-компанію hoshine silicon industry, якій заборонили закуповувати обладнання та програмне забезпечення, що теж позначається на ціні продукції.

Геополітичні кроки і планові відключення електроенергії в майже двох десятках провінцій китаю можуть скластися в неприємну картину для сонячної енергетики. “це ще один привід для виробників полікристалічного кремнію підвищити ціни, а цінова ситуація на сонячні модулі зараз дуже нервова», — поділилася дженні чейз (jenny chase), керівник відділу глобальних досліджень bloombergnef з сонячної енергетики.

Вплив швидко дорожчає сировини надасть не такий сильний вплив на вартість сонячних батарей. На думку аналітиків, все, що відбувається підніме ціни панелей з розрахунку на ват потужності на 2-3 центи — до 30 центів за ват з нинішніх 28 центів. Тим не менш, для масштабних проектів цього може виявитися достатньо, щоб проекти були заморожені до того моменту, поки ціни не почнуть спадати.