Цікаві факти про фільм «Кавказька полонянка, або Нові пригоди Шурика» (5 фото)

399

Передбачалося, що це буде альманах з двох серій – в одній Сашко повинен буде рятувати дівчину Ніну, яку поцупили з кавказькими традиціями, а в 2-й – він з Ніною повинен був відправитися в експедицію – шукати снігову людину. Але режисер Леонід Гайдай був налаштований зробити один повнометражний фільм, тому тему снігової людини благополучно забули, зате робота над другою частиною закипіла.


1

Як це нерідко трапляється, в роботі над картиною крім авторів брали участь і цензори, у результаті фільм ризикував надовго опинитися в полоні ідеологічних догм, але «Кавказьку полонянку» побачив Брежнєв, якого комедія дуже сподобалася. Фільм допустили до показу, але довелося пожертвувати словом «радянський» з фрази «Хай живе радянський суд – найсправедливіший суд у світі!», щоб це не звучало як знущання. Крім того вирізали кадр, в якому Боягуз, Бовдур і Бувалий малюють на паркані «ХУ… дожественный фільм», а товариша Охохова нарекли Сааховым, оскільки це могло не сподобатися великого начальника з таким прізвищем.

2
Цікаві факти про фільм «Кавказька полонянка, або Нові пригоди Шурика» (5 фото)

«Сааховым» висловив невдоволення вже парторг «Мосфільму» товариш Сааков, який побачив у прізвища героя схожість зі своєю, але міністр культури Фурцева втряслося ситуацію: «Припиніть цей ідіотизм!»

3
Цікаві факти про фільм «Кавказька полонянка, або Нові пригоди Шурика» (5 фото)

Довго не могли знайти актрису на роль головної героїні. Після більш ніж півсотні фотопроб з участю Наталії Кустинської, Наталії Фатєєвої, Вікторії Федорової Тетяни Конюховою, на роль Ніни затвердили циркачку-канатоходку Наталю Варлей, яка навіть не планувала зніматися, бо була зайнята вже в ролі гімнастки-француженки у фільмі «Арена».
Всі трюки у «Кавказькій полонянці» Наталія Варлей виконувала без дублерів, але озвучувала роль за неї Надія Румянцева, а пісню виконала Аїда Ведіщева. Сама ж комсомолка, спортсменка і красуня сказала одну фразу: «Помилки треба не визнавати, їх треба змивати кров’ю!»

4
Цікаві факти про фільм «Кавказька полонянка, або Нові пригоди Шурика» (5 фото)

Довго довелося умовляти зіграти у фільмі Юрія Нікуліна і Євгена Моргунова. При тому, що Нікулін був другом режисера. Нікулін пояснював своє небажання тим, що це «спекуляція на трійці», а грати Балбеса він більше не бажав. Гайдай умовив актора, пообіцявши йому, що в сценарії будуть враховані його побажання, додадуть трюків. Крім цього ситуацію ускладнювало те, що Нікулін, Моргунов і Віцин конфліктували між собою. У підсумку в процесі зйомок фільму трійка розпалася вже безповоротно.
Євген Моргунов посварився з усіма на знімальному майданчику і оголосив зйомок бойкот. Гайдай видалив з фільму деякі сцени з Моргуновим, а те, що залишилося, догравав вже дублер.

5
Цікаві факти про фільм «Кавказька полонянка, або Нові пригоди Шурика» (5 фото)

Прем’єрна демонстрація фільму пройшла 1 квітня 1967 року. Продаж квитків – 30 мільйонів – перевершила навіть французьку комедію «Фантомас», яка вийшла в тому ж році. Комедія «Кавказька полонянка або Нові пригоди Шурика» стала 4-ю за переглядами з усіх вітчизняних фільмів. Обійшли її тільки “Пірати ХХ століття”, “Москва сльозам не вірить” і “Діамантова рука” – теж фільм Гайдая.