Цікаві факти про параді Перемоги 24 червня 1945 року (12 фото)

208

24 червня 1945 року на Червоній площі в Москві відбувся легендарний парад на честь закінчення Великої Вітчизняної війни. У параді брали участь 24 маршала, 249 генералів, 2 536 офіцерів і 31 116 рядових і сержантів. Крім того глядачам показали 1850 одиниць бойової техніки. Цікаві факти про перший в історії нашої країни параді Перемоги чекають вас далі.

1. Парад Перемоги приймав маршал Георгій Костянтинович Жуков, а не Сталін. За тиждень до дня параду Сталін викликав Жукова до себе на дачу і запитав, чи не розучився маршал їздити верхи. Йому-то все більше на штабних автомобілях доводиться їздити. Жуков відповів, що не розучився і у вільну хвилину намагається їздити верхи.
– Ось що, – сказав верховний, – вам доведеться приймати Парад Перемоги. Командувати парадом буде Рокоссовський.
Жуков здивувався, але вигляду не подав:
– Спасибі за таку честь, але чи не краще приймати парад Вам?
А Сталін йому:
– Я вже старий приймати паради. Приймайте Ви, Ви молодші.

На наступний день Жуков поїхав на Центральний аеродром на колишній Ходинці – там проходила репетиція параду – і зустрівся з Василем, сином Сталіна. І ось тут-то Василь маршала і здивував. По секрету розповів, що батько сам збирався приймати парад. Наказав маршалу Будьонному приготувати відповідного коня і поїхав у Хамовники, головний армійський манеж верхової їзди на Чудовке, як називався тоді Комсомольський проспект. Там армійські кавалеристи облаштували свій чудовий манеж – величезний, високий зал, весь у великих дзеркалах. Саме сюди 16 червня 1945 року Сталін приїхав труснути старовиною і перевірити, чи не втратилися з часом навички джигіта. По знаку Будьонного підвели білого скакуна і допомогли Сталіну водрузиться в сідло. Зібравши повіддя в лівій руці, яка завжди залишалася зігнутою в лікті і лише наполовину діючої, з-за чого злі язики соратників по партії називали вождя «Сухоруким», Сталін пришпорив норовистого коня – і той рвонув з місця…
Вершник вивалився з сідла і, незважаючи на товстий шар тирси, боляче вдарився боком і головою… До нього всі кинулися, допомогли піднятися. Будьонний, людина неробкий, зі страхом дивився на вождя… Але обійшлося без наслідків.

Цікаві факти про параді Перемоги 24 червня 1945 року (12 фото)

2. Прапор Перемоги, привезене у Москву 20 червня 1945 року, повинні були пронести по Червоній площі. І розрахунок знаменщиков спеціально тренувався. Зберігач Прапора в Музеї Радянської Армії А. Дементьєв стверджував: водрузившие його над рейхстагом і відряджені до Москви прапороносець Неустроєв і його асистенти Єгоров і Кантарія Берест пройшли на репетиції вкрай невдало – на війні їм було не до стройової підготовки. У того ж Неустроєва до 22 років було п’ять поранень, ноги були пошкоджені. Призначати інших прапороносців – безглуздо, та й пізно. Жуков вирішив Прапор не виносити. Тому, всупереч поширеній думці, Прапора на Параді Перемоги не було. Перший раз Прапор виносили на парад в 1965 році.

Цікаві факти про параді Перемоги 24 червня 1945 року (12 фото)

3. Не раз виникало питання: чому біля Прапора не вистачає смуги завдовжки 73 і завширшки 3 сантиметри, адже полотнища всіх штурмових прапорів нарізалися одного розміру? Є дві версії. Перша: смужку обірвав і взяв на пам’ять 2 травня 1945 року колишній на даху рейхстагу рядовий Олександр Харків, навідник «катюші» з 92-го гвардійського мінометного полку. Але звідки йому було знати, що саме це, одне з кількох, ситцева полотнище стане Прапором Перемоги?
Друга версія: Прапор зберігався в політвідділі 150-ї стрілецької дивізії. В основному там працювали жінки, яких влітку 1945 року почали демобилизовывать. Вони вирішили залишити собі сувенір на пам’ять, відрізали смужку і поділили на шматочки. Ця версія найбільш імовірна на початку 70-х в Музей Радянської Армії прийшла жінка, розповіла цю історію і показала свій клаптик.

Цікаві факти про параді Перемоги 24 червня 1945 року (12 фото)

4. Всі бачили кадри, як до підніжжя Мавзолею кидають фашистські знамена. Але цікаво, що 200 прапорів і штандартів розгромлених німецьких частин бійці несли в рукавичках, підкреслюючи те, що навіть в руки держаки цих штандартів брати огидно. І кидали на спеціальний поміст, щоб штандарти не торкнулися бруківкою Червоної площі. Першим жбурнули особистий штандарт Гітлера, останнім – прапор армії Власова. А ввечері того ж дня поміст і все рукавички були спалені.

Цікаві факти про параді Перемоги 24 червня 1945 року (12 фото)

5. Директива про підготовку до параду пішла до війська за місяць, ще в кінці травня. А точна дата параду визначалася часом, необхідним швейним фабрикам Москви для шиття 10-ти тисяч комплектів парадного обмундирування для солдатів, і термінами пошиття в ательє мундирів для офіцерів і генералів.

Цікаві факти про параді Перемоги 24 червня 1945 року (12 фото)

6. Щоб взяти участь у Параді Перемоги, треба було пройти жорсткий відбір: враховувалися не тільки подвиги й заслуги, але і вигляд, відповідний образу воїна-переможця, і щоб зростанням воїн був не менш 170 див. Недарма в кінохроніці всі учасники параду – просто красені, особливо льотчики. Вирушаючи до Москви, щасливчики ще не знали, що їм належить по 10 годин в день займатися стройовою заради трьох з половиною хвилин бездоганного маршу по Червоній площі.

Цікаві факти про параді Перемоги 24 червня 1945 року (12 фото)

7. За п’ятнадцять хвилин до початку параду пішов дощ, який перейшов у зливу. Розпогодилося тільки до вечора. З-за цього повітряну частину параду скасували. Стояв на трибуні Мавзолею Сталін був одягнений у плащ і гумові боти – по погоді. А ось маршали вимокнули наскрізь. Промоклий парадний мундир Рокоссовського, коли висох, сів так, що зняти його неможливо – прийшлося розпорювати.

Цікаві факти про параді Перемоги 24 червня 1945 року (12 фото)

8. Вціліла парадна мова Жукова. Цікаво, що на її полях хтось ретельно розписав всі інтонації, з якими маршал мав виголосити цей текст. Найбільш цікаві помітки: «тихіше, суворіші» – на словах: «Чотири роки тому німецько-фашистські полчища розбійницькі напали на нашу країну»; «голосніше, з наростанням» – на жирно підкресленою фразі: «Червона Армія під проводом свого геніального полководця перейшла в рішучий наступ». А ось: «тихіше, проникливішим» – починаючи з пропозиції «Перемогу ми здобули ціною важких жертв».

Цікаві факти про параді Перемоги 24 червня 1945 року (12 фото)

9. Мало кому відомо, що епохальних парадів у 1945 році було чотири. Першим за значущістю, безсумнівно, є Парад Перемоги 24 червня 1945 року на Червоній площі в Москві. Парад радянських військ у Берліні відбувся 4 травня 1945 року біля Бранденбурзьких воріт, брав його військовий комендант Берліна генерал Н. Берзарин.
Парад Перемоги союзних військ у Берліні влаштували 7 вересня 1945 року. Це була пропозиція Жукова після московського Параду Перемоги. Від кожної союзної нації брали участь зведений полк у тисячу чоловік і бронетанкові частини. Але загальне захоплення викликали 52 танка ІС-3 з нашою 2-ї гвардійської танкової армії.
Парад Перемоги радянських військ у Харбіні 16 вересня 1945 року нагадував перший парад у Берліні: наші воїни йшли в польовій формі. Танки і САУ замикали колону.

Цікаві факти про параді Перемоги 24 червня 1945 року (12 фото)

10. Після параду 24 червня 1945 року День Перемоги широко святкувалося і був звичайним робочим днем. Тільки в 1965 році День Перемоги став святковим вихідним днем. Після розпаду СРСР Паради Перемоги не проводилися до 1995 року.

Цікаві факти про параді Перемоги 24 червня 1945 року (12 фото)

11. Чому на Параді Перемоги 24 червня 1945 року одну собаку несли на руках сталінської шинелі?

Під час Другої світової війни розмінувати об’єкти саперам активно допомагали дресировані собаки. Одна з них по кличці Джульбарс виявила при розмінуванні ділянок в європейських країнах в останній рік війни 7468 хв і більше 150 снарядів. Незадовго до Параду Перемоги в Москві 24 червня Джульбарс отримав поранення і не міг пройти в складі школи військових собак. Тоді Сталін наказав нести пса по Червоній площі на своїй шинелі.

Цікаві факти про параді Перемоги 24 червня 1945 року (12 фото)

Звідси