Впс сша розмістять на алясці експериментальний ядерний реактор

47

Впс сша планують встановити ядерний мікро-реактор на авіабазі ейлсон *(afb), розташованій в 42 км на південний схід від фербанкса, штат аляска. Ядерний реактор нового покоління, схвалений міністерством впс, планується ввести в експлуатацію до 2027 року.

Американські збройні сили розташовують базами, випробувальними полігонами і блок постами розташованими як правило у віддалених і важкодоступних районах. Забезпечення цих об’єктів енергією являє собою складну і першорядну задачу.

Зокрема, для бази впс ейлсон це передбачає регулярну доставку десятків тонн кам’яного вугілля для постачання паливом електростанції потужністю 33 мвт. Такий стан справ має ряд недоліків: по-перше експлуатація котельні завдає величезної шкоди екології, по-друге економічно вкрай не вигідна і по-третє доставка досить складна в плані логістики. Ці проблеми характерні не тільки для однієї конкретної бази на алясці, тому впс сша розглядають використання ядерної енергії, як більш чистої і дешевої альтернативи.

Пропоновані мікро-реактори мають потужність близько 20 мвт схожі на реактори, розроблені для атомних підводних човнів, хоча і мають ряд конструктивних особливостей. На відміну від звичайного реактора в даній моделі використовується більш високозбагачене ядерне паливо, вони мають модульну конструкцію і не вимагають води для охолодження.

Модульна конструкція дозволяє отримувати не тільки електричну, але і безпосередньо теплову енергію. Володіючи великою площею поверхні мікро-реактори даного типу саморегулюються і добре охолоджуються. Тобто якщо ядерна реакція стає занадто бурхливою, то за рахунок великої тепловіддачі вона природним чином загасає, що позбавляє від необхідності утримувати велику команду кваліфікованих операторів. Ще однією величезною перевагою є той факт, що дані типи реакторів вимагають заправки ядерним паливом раз на десять років.

Мікро-реактори передбачається зібрати на заводі і в модульному виконанні відправити у вантажних контейнерах на авіабазу ейлсон для подальшого монтажу і тестової експлуатації. У разі успіху даний тип реакторів буде використовуватися на інших військових базах, у віддалених цивільних населених пунктах, на гірничодобувних підприємствах і нафтових родовищах, а також для опріснення води і виробництва водню.

На даний момент всього кілька компаній в світі ведуть розробку компактних ядерних реакторів і не давно ми повідомляли про те, що американська компанія radiant ведуча паралельні розробки портативного атомного реактора, отримала фінансування у вигляді 1,2 мільйонів доларів від приватних інвесторів.

* база впс ейлсон (код iata: eil) – військова база винищувачів, розташована в 42 км на південний схід від фербенкса, аляска, в сша. Входить до складу тихоокеанських впс (pacaf).

Побудована на ділянці площею 250 гектар, база належить і управляється впс сша (usaf). На базі експлуатуються винищувачі f – 16 fighting falcon і f-35 lightning ii, чисельність персоналу близько 7000 чоловік.