Як це зробити: перемогти в нечесному тендері

4-18-2018

Повідомлення про держзакупівлі загальнодоступними в Єдиній інформаційній системі . Але замовники іноді навмисно ускладнюють пошук інформації. Найпоширеніший спосіб — «випадкова» помилка в словах або неточні синоніми. Звідси з’являються всілякі «атвомобили», «стелко», «афсальт» та інше. Інший популярний варіант — вказати невірний код продукції (із класифікатора ОКПД). Наприклад, закуповується хліб, а код продукції відноситься до ремонту автомобілів. Якщо постачальник шукає за класифікатором товарів, ця закупівля пройде повз нього. Саме тому щоб цікаві тендери не пройшли повз вас пропоную Вам подивитися список тендерів на сайті uub tender, тут ви знайдете тендер у якому зможите легко виграти.

Що робити постачальнику? Насамперед при пошуку не обмежуватися тільки назвою закупівлі, а комбінувати пошук за ключовими словами, кодами ОКПД чи галузям, додавати пошук по документації. Шукати можна також понівечені слова, переглядати всі закупівлі конкретних замовників або на великі суми — найчастіше маскують саме дорогі закупівлі.

Мінекономрозвитку розробляє зараз єдиний каталог, з якого замовники повинні будуть вибирати потрібні товари і послуги. Цей список з десятків тисяч товарів захистить чесних замовників від мимовільних помилок, а шахраям не дозволить навмисно їх здійснити. Правда, коли він запрацює, поки не відомо.

Зрозумій мене

Є кілька способів змусити постачальника відмовитися від участі в закупівлі або максимально ускладнити підготовку заявки. Найпростіший варіант — поставити нереальні терміни виконання контракту (їх не потрібно обґрунтовувати на відміну від ціни), заявити надмірні вимоги до товарів або надто жорсткі штрафні санкції.

Сумлінним постачальникам не під силу подолати такі перешкоди, і контракт отримує свій постачальник — як правило, він єдиний і бере участь у закупівлі.

Як боротися зі зловживаннями? Подавати запит на роз’яснення закупівельній документації. В електронному аукціоні або відкритому конкурсі це можна зробити три рази. Головне — встигнути до закінчення строку подання заявок. Якщо не виходить або замовник не реагує, потрібно скаржитися в регіональне відділення ФАС на зміст документації. Так, постачальники подали шість запитів на роз’яснення документації за замовленням на капітальний ремонт систем електропостачання та освітлення будівлі дипакадемії Мзс . У підсумку закупівлю скасували.

Ігри з конвертами

При розгляді заявок в оголошений день замовник одночасно розкриває всі конверти від постачальників. На жаль, ніщо не заважає зробити це заздалегідь, щоб дозволити потрібного постачальника виграти з мінімальною ціною, відмінною на кілька копійок від чесного пропозиції. Або «розкрити конверт» свого постачальника після оголошення даних на підставі заявок інших учасників, інакше кажучи, просто назвати переможцем потрібного постачальника.

Піррова перемога

Іноді замовники змушують постачальників знижувати ціну договору. Таке нерідко трапляється в закупівлях, де подана одна заявка. Замовник раптом вирішує, що укладати договір з заявленої початковою ціною йому невигідно і потрібно знизити ціну, наприклад, на 10%. Постачальнику може виявитися нерентабельно знизити ціну до рівня, на якому наполягає замовник, і він не погоджується. Замовник в свою чергу відхиляє заявку, а закупівлю визнає такою, що не відбулася.

Уникнути таких ситуацій постачальнику допоможе хоча б поверхневий аналіз замовника до того, як взяти участь в торгах. Варто насторожитися, якщо подано багато арбітражних позовів до замовника через невиплати за вже виконаними контрактами; часто перемагає один і той же постачальник; непрозорі критерії приймання товару (виконання роботи, надання послуги); передбачені драконівські штрафні санкції.

Багато підприємців бояться зв’язуватися з держзакупівлями — мовляв, все одно обдурять. Марно: система досить прозора, і якщо враховувати нюанси, шанси на держзамовлення є у всіх.