Як я просував свій перший клієнтський сайт

386

Я не дуже сильний в просуванні сайтів, ті, хто знайомий зі мною можуть це підтвердити. Я навіть ні коли не прагнув цим займатися і ні де ніколи не заявляв, що я оптимізатор і вмію просувати сайти в топ пошукових систем. Навіть коли пишу пости, в них я описую свої експерименти чи свою думку, що і як робити.

Але життя така штука, що ні коли не знаєш, що може звалитися на тебе. Ось так і сталося зі мною, коли телефонний дзвінок з проханням зробити дизайн для сайту, закінчився повним комплексом робіт з оптимізації та просування сайту клієнта.

Де то в червні 2011 року, мені на телефон зателефонувала дівчина, і представившись секретарем однієї фірми поцікавилася у мене не міг би я глянути на їх дизайн сайту, і якщо треба, що там переробити. Найцікавіше у всьому цьому для мене було, що у себе в місті, я ні як не рекламував себе. Виходить, що хтось з моїх знайомих порадив їм мене. Вирішивши підстрахуватися, я зателефонував одному знайомому і дізнався у нього, не цікавився хтось послугами дизайнера. Відповідь від нього була ствердною. Мовляв так, знаю їх, подивися, що та як там, чим можна допомогти.

Через день дівчина секретар передзвонила і поцікавилася у мене якщо я зацікавлений у співпраці. Я відповів ствердно. Давши їй адресу Gmail пошти, попросив написати, що саме їм треба, а так само вказати адресу їх сайту. Вже через півгодини прийшов лист від них. Просили наступні:

 • Загальний аналіз дизайну
 • Аудит сайту
 • Редизайн, якщо такий потрібен
 • Розробка лого. Лого було у них, але вони хотіли його більш красивіше
 • Реклама
 • Збільшення відвідувань на сайті, а так само, що б люди дзвонили і робили замовлення.

Я не багато напружився, так як по телефону говорили лише про редизайн, а тут цілий комплекс робіт. Ще одне, що мене турбувало, що я абсолютно не знав цін на ці послуги. Для тих хто не знає, я не живу ні в Росії, ні в СНД. Живу закордоном. Але, блозі пишу російською, спілкуюся російською блогосферою, так і блог намагаюся розвивати під рунет. З цінами на дизайн визначився, зробивши кілька дзвінків знайомим дизайнерам і фрілансерам, так і тим хто працює в студіях. Цінова політика здивувала, ціни розходяться в рази між студіями і фрілансерами, але це вже інша тема.

[adsense]

Загальний аналіз дизайну

Аналіз сайту. Увігнавши адресу сайту, спочатку подумав, що глюканул браузер. Перевантажив сторінку і зрозумів, що ні. Привіт, навіть не з 90-х, а з 80-х. З одного боку, для мене відмінно те що, дизайн повний відстій, значить треба робити редизайн. На сайті 4 сторінки, все на чистому HTML, хочеш додати новину або статейку — «убейся об стінку». Сайт присвячений кулінарії. Тобто у клієнта пекарня, булочна, правильне підкреслити, так як з дизайну нічого не зрозуміло, чим саме він займається, як йому зателефонувати і як клієнту приїхати в його фабрику-магазин. Значить сюди під редизайн вже потрапляють і сам редизайн та розробка лого і, що б люди дзвонили і робили замовлення.

Аудит сайту

Аудит сайту, реклама, збільшення відвідувань на сайті. Я чесно не хотів всім цим займатися. Так як якщо чесно не знаю куди почати. Але є одне велике але! Сайт не російська, не зроблений під рунет, а значить жодної Сапи, різних Сеопультов та іншої нісенітниці. Та й один пошуковик Google. Яндекса — немає і він не потрібен. На всяк випадок перевірив сайт в пошуковій видачі. Просто взяв і перевірив адресу через Site-Auditor. Я плакав! Порожньо! А сайт вже як 4 місяці в онлайні висить. Сайт знаходитися на домені третього рівня, домен, хостинг і дизайн належать одній і тій же фірмі. Схоже вони і сайти клипают, розміщують їх і як виявилося і SEO займаються.

Гаразд думаю, завдання трохи простіше вже. А де посилання тоді брати? Бірж то немає. Весь Google за запитом «де купувати посилання» перерив, немає такого. Знайшов тільки одного вебмастера, у якого кілька сайтів і він пропонує обмінюватися тематичними посиланнями. Але у нього немає кулінарного сайту. Гаразд, подумав займемося «спамом», Google мені в руки, пішов шукати каталоги, дошки та інше. Знайшов — здивувався. Розміщуй немає проблем, але все це тільки на платній основі. Google — не любить їх, це показав аналіз цих сайтів, так і порожні вони всі якісь, толком нічого там немає.
І як далі? Що далі робити?

Зрозумів, що зроблю тільки редизайн, отримаю гроші і оптимізацією нехай інші займаються. Це не моє, тим більше в таких вище написаних умовах.
Вирішив і точка, так і написав в листі, мовляв редизайн потрібен, пояснив чому і навіщо, сказав ціну. Лист пішло.

Минув тиждень інша і я отримую дзвінок на телефон. Мила секретарка власника фірми, поцікавилася, чи вільний я можу зараз поговорити з власником фірми. На ствердну відповідь, вона перевела дзвінок на власника.

-Здрастуй Кирило, коли зможеш почати працювати? І взагалі не погано б, було б зустрітися і обговорити наше співробітництво. Давай завтра призначимо зустріч на 9:00 ранку, тобі підходить? Ну й чудово! До завтра!

9:00 ранку, кабінет власника пекарні-кондитерської.
Я в загальних словах пояснив, що і як. Що треба робити і який я бачу редизайн їх сайту. На рахунок оптимізації і просування мовчав.

  Сайту немає в Гуглі
  Немає номера телефону на сайті
  Немає карти проїзду до фабрики-магазину
  Немає реклами

Одним словом: у вас немає сайту!

Замовник, який хоче SEO, пояснюю, що без сайту йому і SEO не допоможе. Спочатку сайт треба створити, а вже потім думати про SEO і інших справах. Отримую позитивну відповідь — починай працюй. Раз така справа, то дозвольте доступ до сайту. Секундне мовчання.

Замовник просить хвилинку, набирає номер телефону і починає спокійно просити доступ до сайту, спокійно переростає на підвищені тони, мовляв півроку ви тільки отримуєте гроші, а сайта навіть немає в пошуку. Півроку ви обіцяєте наповнити сайт контентом, ну і де він? Коротше контракт з вами перериваю з-за не виконання обіцяного однієї із сторін.

Замовник замовкає, що слухає і потім каже, у вас є час з’явитися у мене в офісі. Через годину не будете, побачимося в суді!
Кладе слухавку.

Завіса…

Поки чекали, мило вели бесіду під чай з тортиками і тістечками, замовник все скаржився на цю фірму яка прибула в один прекрасний день до нього в офіс і запропонувала створити сайт, а так само вже через місяць бути в топ1 пошукової видачі Google. А це вже і клієнти і дзвінки і збільшення обсягу замовлень. І замовник, який людина використовує інтернет для спілкування з друзями в Facebook і нічого не розуміє в нюансах просування і оптимізації, повівся на їх розповіді і підписав з ними договір з місячною платою за його розкрутку сайту. Договір підписав, гроші справно платить, але от ні замовлень ні дзвінків через сайт так і немає.

Через годину, з’явилися виконавці. Троє молодих людей, один дизайнер, другий ЅЕО’шник, третій, фіг його знає, хто цей третій. Їх розповідь про будні з життя оптимізації міг би отримати Оскара за кращий сценарій до фільму. Говорили гарно, аж сльозу пустити можна було. На питання чому досі немає текстів і чому взагалі вже як півроку сайт мертва душа, хлопці почали збиватися і йти від сценарію. Ну, а на питання поставлене їм замовником, чому до розкручування сайту не залучаються відвідувачі соціальних мереж ввів їх в глибокий ступор. Про соціальні мережі, я розповів замовнику, типу користуйся facebook’ом з розумом. Можна і з друзями поговорити, а можна і ненав’язливо рекламу кинути.

Хлопці з Веб-Seo студії як вони самі себе називають, від останнього питання відійшли і чомусь відразу на мене накинулися. Мовляв хто це? Замовник пояснив, мовляв, тепер він буде займатися всім, а вам на вихід і вказав на двері. Горе оптимізатори, сказали, що вони прийшли підготовленими, і навіть вже тексти написали для сайту замовника. Показали тексти. Символів 500 від сили, ключові слова виділені жирним. В кожному новому реченні той же ключ. Текст повністю не читається. І таких текстів пачка. Замовник нарешті то зрозумів, що його розвели і сайт його так і продовжить лежати мертвим вантажем. Переборов себе і сказав, що їх робота закінчена тут і зараз.

Підступ чекав зовсім поруч. На вимогу дати доступ до сайту, з’ясувалося, що сайт і домен належать їм як і сам хостинг. І по факту вони власники сайту, а не замовник. Так, що сайт і права на нього ні як не перейдуть до нього. Лого фірми і картинки тортів вони віддадуть, але ось ім’я сайту залишається у них. Тут уже замовник загубився. Вже дуже він зріднився з цим мертвим сайтом за ці шість місяців, біль втратити цей мертвий вантаж було видно в його очах.

Я на цьому сентиментальному моменті був вже зайвим глядачем і попрощавшись, пішов до виходу.

Не минуло і тижня, задзвонив мій телефон. Хто говорить? Замовник на зв’язку. Кирило, що треба для нового сайту? Домен хостинг? У мене все є! Починаємо новий сайт. Ти займатися дизайном і його розкруткою? Будь-які витрати оплачу, тільки зроби. А як же мертвий сайт і його фірма горі оптимізаторів? Мат, ще мат, сново мат і ще не багато мату в їх адресу.
Я згоден!

[adsense]

Процес пішов

Дизайн був зроблений за тиждень. Дизайн пройшов схвалення, з дрібними поправками. Дизайн зданий в верстку та отримано назад. Вирішили, що движок нам не потрібен, а тексти додавати картинки і навчимо секретарку. Гаразд, нехай буде так.

Сайт підняли, замовник задоволений як дитина. І в тугіше секунду засумував, ні хто знову не дзвонить. Пояснив, чому. Заспокоївся замовник.

Розкрутка

Вибрав ключі. Переглянув конкурентів в ніші. Написав кілька статей використовуючи ключі. Додав на сайт рецепти різних солодощів і тортів. Почав шукати тематичні форуми і сайти з кулінарії. Писав адмінам на пряму, пропонував обмін посиланнями, але ні хто не захотів, мовляв плати. Замовникові довелося виділити бюджет на покупку банерної реклами на сайтах. Бюджет отримано, банери зроблені і розміщені. Порахував, що цього мало. Всі ми знаємо ставлення відвідувачів до реклами і банерів в особливості. З цього вирішив не багато «поспамить».

Поки думав як це зробити, що б не спалитися, відповідь прийшла сама собою. У Twitter, хтось кинув анонс свого поста, а там відповідь на моє запитання. Дуже розумно і красиво написано як без болю ставити посилання на форумах, так що б адміни їх не видалили.

Відібрав декілька форумів, помониторил теми і знайшов те, що шукав. Обговорювали якийсь торт, хто як готує. Ну і я тут свої п’ять копійок вставив, мовляв я тільки вчора прочитав рецепт і сьогодні зробив просто чумовой торт. Ну і типу я не жадібний ось посилання на сайт з рецептом. І в такому ж дусі в різних темах. Трафік помітно виріс на певний сайті, підросли і перегляди сторінок.

Соціальні мережі

В справу пішов Facebook. У замовника там багато друзів, а у них теж не кисло друзів. Відкинув родичів і тих, хто знає про бізнес господаря і зробив напір на тих, хто знайомий з ним типу привіт-привіт, вийшов теж не кислий набір. В день на стіні замовника, з’являлася картинка з тортом або чимось іншим і пояснення про те, що ось тільки що купив собі тортик вчора ось тут. Ще трафік, ще відвідувачі.

[adsense]

Одна проблема, немає дзвінків! Люди заходять в магазин, купують замовляють торти та інше, але от ні дзвінків через інтернет. На сайті є трафік є відвідувачі, перегляд сторінок хороший. «Імперія добра» ака Google, проіндексувала всі сторінки, всі картинки, вийшло все в шоколаді. А ось дзвінків немає! Навіть прийшло в магазин декілька клієнтів, які по карті з сайту приїхали в магазин. А дзвінків немає. Замовник нервує, я теж не можу зрозуміти в чому справа.

Хитрість або збіг

Вирішив піти на «хитрість» і не багато переробив дизайн. Переніс номер телефону фірми до центру і збільшив в розмірі. Так само в футер додав той же номер. І плюс на всіх сторінках прописав, мовляв якщо вам щось сподобалося, то ви завжди можете замовити у нас за цим номером телефону. Після всього цього вирішив почекати.

Підірвав мене з ранку телефонний дзвінок. Тільки заснув, а тут на початку дев’ятого дзвінок: Нам зателефонував перший клієнт з сайту!

А потім ще, і ще. Не знаю збіг чи справді зіграв момент збільшення шрифту і перенесення всього трохи до центру, я не знаю і якщо чесно не хочу шукати відповідь на питання.

Я ще з місяць попрацював з сайтом: анонси, форуми, навіть вдало на одному такому форумі з гарною відвідуваністю розмістив безкоштовно банер, а потім пояснив замовнику, що йому робити і як, і попросив розрахунок за все роботу.

Ось так я просував клієнтський сайт в умовах повної відсутності умов.