Ханпаша Нураділов – чеченець, знищила понад 900 гітлерівців (3 фото)

256

Цей пост познайомить нас з подвигом бійця Червоної Армії Ханпаши Нурадилова, який в роки Великої Вітчизняної війни знищив понад 900 гітлерівців, ніж увічнив своє ім’я в історії своєї країни.

По стопах Чапаєва

Ханпаша Нураділов народився 6 липня 1924 року в дагестанському селі Минай-Тогай (нині село Гамиях Новолакского району). Він був молодшим із трьох братів у сім’ї. Брати Нурадиловы рано втратили батьків. Ханпаша закінчив початкову школу, середній брат, ідучи в армію, влаштував його на своє робоче місце – масленщиком на нафтову свердловину. Для цього в довідці про віці підлітку приписали два зайвих року. У жовтні 1940 року Нурадилова призвали в Червону Армію. Він так хотів служити, що в анкеті для військкомату приписав собі ще два роки. Тому за документами виходило, що він народився в 1920 році. В армії Ханпаша відразу ж попросився в кавалерію – з дитинства марив фільмом «Чапаєв». Його взяли їздовим на тачанку в 34-й кавалерійський полк. На фронті Нураділов опинився в перші ж дні Великої Вітчизняної. Незабаром отримав свою першу нагороду – медаль «За відвагу»: під вогнем перевозив поранених з одного берега річки на інший. Потім його призначили командиром кулеметного розрахунку в 17-му гвардійському кавалерійському полку 5-ї гвардійської кавалерійської дивізії.

Голова кулеметника

Йшов наступ німецьких військ. У грудні 1941 року підрозділ Нурадилова отримало наказ тримати оборону в селі Захарівка під Донецьком. 6 грудня німці почали масований артобстріл червоноармійських позицій, потім в наступ рушила піхота… Всі товариші Ханпаши загинули в бою, а він сам отримав поранення. Юнак прийняв рішення продовжувати бій і відкрив вогонь по противнику. Йому вдалося зупинити наступ. Поранивши 120 фашистів і взявши ще 7 в полон, Нураділов повернувся в стрій. Його командири були вражені тим, як пораненому бійцю поодинці вдалося впоратися з кулеметом… Другий подвиг Нураділов здійснив у січні 1942 року, під час контрнаступу радянських військ. Його підрозділ розташувалося біля села Толстого. Умови були суворими: мороз і високі кучугури. Противник вперто тримав оборону. Ханпаша йшов попереду піхоти і вів вогонь по німецьких траншей з кулемета. Поодинці він поклав півсотні фашистів і чотири кулеметні обслуги. За це згодом командування представило молодого бійця до ордена Червоної Зірки і підвищив у званні до сержанта. У лютому дивізію перекинули під Курськ. Під час бою в невеликому поселенні Щигры Нураділов був поранений в руку, а його кулемет вийшов з ладу. Однак йому і цього разу вдалося укласти 200 гітлерівців. Через два місяці кулеметник знищив ще 300 фашистів біля села Байрак і отримав ще один орден Червоного Прапора. Про Ханпаше Нурадилове стали складати легенди, про нього писали всі газети, його ім’я гриміло по всіх фронтах… Але дізналося про нього і німецьке командування. Кажуть, за голову незламного кулеметника готували нагороду в кілька десятків тисяч рейхсмарок.

Ханпаша Нураділов – чеченець, знищила понад 900 гітлерівців (3 фото)

Останній бій

У вересні 42-го Нураділов командував кулеметним взводом під Сталінградом. 12 вересня в бою у передмістя Серафимович, на Чепелевом кургані (знаменита висота 220,0 на лівому березі річки Дон), він отримав серйозне поранення. Незважаючи на це, зумів знищити 250 фашистських солдатів і два кулемети. Однак цей бій став для сержанта останнім. Ханпаша Нураділов помер від ран по дорозі в медсанбат і був похований на площі в центрі станиці Букановская Кумылженского району Волгоградської області. 21 жовтня 1942 року у фронтовій газеті «Червона Армія» вийшла стаття про Нурадилове. В ній говорилося: «Доблесний лицар нашої Вітчизни. Безсмертний герой Кавказу, син сонця, орел орлов, боєць Ханпаша Нураділов, який убив дев’ятсот двадцять ворогів». 17 квітня 1943 року Указом Президії Верховної Ради СРСР Нурадилову було посмертно присвоєно звання Героя Радянського Союзу. Також він був посмертно нагороджений Орденом Леніна. У 1944 році вийшла поштова марка з зображенням Нурадилова. Після війни в честь нього назвали кілька вулиць у різних населених пунктах, йому присвячували вірші та п’єси. В 1986 році на кіностудії «Азербайджанфильм» вийшов художній фільм «сімнадцять хлоп’ячих років», що розповідає про героїзм Нурадилова. У квітні 2008 року в його рідному селищі Гамиях було урочисто відкрито пам’ятник герою. На Мамаєвому кургані у Волгограді є меморіальна плита Ханпаши Нурадилова. Також його ім’я носить Чеченський державний театр.

Ханпаша Нураділов – чеченець, знищила понад 900 гітлерівців (3 фото)