Як обманюють дизайнерів

239

Швидше за все це пост підійде для кожного, хто хоч раз виконував якусь роботу як фрілансер. Чому саме я назвав пост як обманюють дизайнерів, та все тому, що я дуже часто чую, читаю і спілкуюся з людьми, які розповідають свої історії про те, як замовники намагалися їх обдурити.

Думаю, що багато дизайнерів стикалися з такими замовниками, які намагаються вичавити з замовлення максимум, але при цьому не дуже хочуть платити і постійно придумують відмовки, тільки для того, що б отримати завдання або безкоштовно, або збити ціну.

Тижні два тому, я спілкувався з фрілансером, який заробляє собі на життя створенням дизайну для веб-сайтів, блогів та іншого. Він мені розповів історію, як вже після того, як робота була завершена, виявилося, що замовник простий кидала. Який працює дуже просто, робить вам замовлення дизайну, потім просить отримати завершену роботу і з його слів тільки потім заплатить. Як правило, після отримання роботи, замовник зникає разом з нею.

Я постараюся тут перерахувати деякі з сказаних фраз замовників, які повинні відразу дати вам зрозуміти, що можуть бути проблеми з замовників і з отриманням грошей за роботу.

Зробіть цю роботу зі знижкою (або безкоштовно), а потім ми вам на наступному замовленні це відшкодуємо.

Жоден поважаючий себе дизайнер не буде безкоштовно роздавати свої роботи і не витрачати час в надії, що в майбутньому отримає за це компенсацію. Не важливо який ви дизайнер, новачок або профі, за фактом роботи вам повинні заплатити. Хочете безкоштовно? Малюйте самі. Крім того, скоріше за все, коли мова піде про серйозному проекті, вам просто не звернуться.

Ми ніколи не платимо і цента, поки не побачимо остаточний варіант

Схоже на правду, якщо тільки це не спроба залишити лазівку, щоб “кинути” вас з оплатою. Практично кожен професіонал просить сплатити завдаток або оплачувати роботу поетапно, за винятком лише самих дрібних проектів. Після того, як у вас встановляться міцні ділові стосунки, ви можете виробити з клієнтом яке-небудь інше правило оплати. Але новий клієнт не має права вимагати від вас без оплати більшого, ніж мабуть кількох попередніх начерків!

Зробіть це для мене і про тебе дізнається весь світ! І замовлення так і посипляться до тебе!

Нісенітниця. Що значить, зроби і я всім розповім який ти чудовий дизайнер? Якщо ви чудовий дизайнер, то вас і ваші роботи знають, за цим до вас звернулися . Ну, а якщо ви все-таки зробили роботу за піар, то не чекайте надалі платних замовлень. Так як вас пропиарят, як того, хто робить хорошу роботу, але за безкоштовно! І якщо і будуть звертатися до вас надалі, то тільки заради халяви.

Ну що ж, ми не впевнені, чи хочемо ми з вами працювати, але залиште поки свої матеріали у нас, щоб я міг обговорити їх зі своїм партнером, інвестором і т. д

Можете бути впевненими, що як тільки ви віддасте ваші роботи, замовник почне шукати іншого дизайнера, маючи на руках вже готові ескізи і питати їх про ціни. Ну, а коли ви звернетеся за відповіддю до замовника, він вам скаже, що ваші розцінки дорогі і він знайшов дизайнера подешевше.

Ну, ми не скасували замовлення, а просто перенесли. Почекайте трошки, ми продовжимо через місяць – інший

Скоріше за все – ні. Якщо що-то до цього треба було зробити терміново, а тепер – ні, скоріше за все справа загинуло. Найкращим рішенням було б виставити рахунок за виконану на даний момент роботу, а потім спокійнісінько стежити за тим, що буде!

Контракт? Який контракт! Ми ж друзі…

Так, звичайно друзі, але до тих пір, поки що-небудь піде не так або буде зрозуміло не так. І тоді ви станете “виродком в костюмі”, а я перетворюся в “дизайнера-недоумка”. Отже, договір – важлива деталь. Ну якщо тільки вам не все одно заплатять вам чи ні. Будь-який поважаючий себе підприємець закріплює свої відносини на папері, так само повинні надходити і ви.

Вишліть мені рахунок після того, як робота буде закінчена

Навіщо чекати терміну, що не має до справи ніякого відношення? Ви зробили свою роботу, так? Ви чесна людина, так? Навіщо тоді вам прив’язуватися до цього терміну? Після того, як ви здали роботу і вона була прийнята, виставляйте рахунок. Ця фраза може виявитися всього лише тактикою відтермінування оплати.

Минулого разу мені це зробили за ХХХ доларів

Ну і що? Якщо минулого разу їм зробили роботу добре, стали б вони зараз розмовляти з вами? І те, скільки взяв з них попередній виконавець, до вас ніякого відношення не має. Люди, які беруть за свій час дуже мало, випадають з бізнесу (або розорюються, або просто змінюють заняття) і хтось повинен зайняти їх місце. Давайте чесну ціну і дотримуйтеся її.

Я можу виділити лише ХХХ доларів і на цьому все

Сумнівно. Певну кількість роботи коштує певну кількість грошей. Якщо у замовника менше грошей, зробіть менше роботи (якщо можете) і, таким чином, все одно отримаєте замовлення. Але переконайтеся, що замовник розуміє, що ви зробите менше роботи, так як отримали менше грошей, ніж очікували. Дайте замовнику менше можливостей вибору. Просто поставте його перед фактів.

У мене зараз проблеми з фінансами. Ти зроби, а я отримаю гроші і розплачуся з тобою

Навіть таке буває! От тільки, коли гроші з’являться, можете бути впевненими, що в черзі рахунків до оплати ваша робота будете в самому хвості. Коли хтось досягає такого стану, що визнається про наявність проблем, це означає, що справи у нього швидше за все йдуть кепсько, ніж він намагається показати. Але навіть припустимо ви знаєте цього замовника. Треба вам погоджуватися?

З одного боку, якщо ви будете грати в благородство, ви напевно програєте.
З іншого, якщо ви вже дозволили замовнику тягнути до останнього, то вже як мінімум вимагайте додаткових грошей за своє очікування. Не розкидайтеся своїми грошима.

Найголовніше, будьте настирливими і завжди стійте на своєму. Не треба міняти ціну на ваші послуги, тільки з – за того, що у когось фінансові труднощі. Не давайте замовнику диктувати вам умови роботи. Якщо до вас звернулися, значить повинні приймати ваші умови роботи. Намагайтеся працювати завжди з передоплатою.